140×140 100×100 Endüstriyel havalandırma tavukçu fanı evaporatif soğutucu pedi

Hava hareketi ile birlikte kullanıldığında, evaporatif soğutma, sıcak havalarda kümes hayvanlarının ısı stresini hafifletmede veya önlemede etkili olabilir. Evaporatif soğutma suyu buharlaştırmak için havadan ısıyı kullanır. Hava sıcaklığının düşmesine ve nemin artmasına neden olur. Günün en sıcak döneminde, açık hava bağıl nemi düşer ve buharlaşma suyu potansiyeli artar. Bu nedenle, buharlaşmalı soğutma çok nemli iklimlerde bile yararlı olabilir.

Suyu buharlaştırmak için ısı (enerji) gereklidir. Aslında, suyu buharlaştırmak için yaklaşık belirli BTU ısı gerekir. Isı, buharlaştıkça suyun temas ettiği her şeyden gelir. Bu sıcak bir kaldırım, vücudunuz, bir ağaç veya havanın kendisi olabilir. Isı nesneden uzaklaştırıldıkça, o nesnenin sıcaklığı azalır. Elinizi bir kova ılık suya koyar ve dışarı çekerseniz, su buharlaştıkça eliniz hafif bir soğuk hisseder.

Suyun kendisinin sıcaklığının buharlaşması yoluyla üretilen soğutma üzerinde büyük bir etkisi olmadığını fark etmek önemlidir. Enerji ve ekipman, soğutmadan önce su sıcaklığını artırmak veya azaltmak için kullanılmamalıdır.

 

Sadece bir hayvanı ıslatarak ve hayvan üzerinde hava akışı sağlayarak önemli miktarda soğutma gerçekleşebilir. Su bir hayvanın cildiyle temas eder ve su buharlaştıkça ısı doğrudan hayvandan uzaklaştırılır. Bu genellikle iki nedenden dolayı tavuklarla yapılmaz. İlk olarak, tüyler tavukları suyun buharlaşmasının soğutma etkisinin çoğundan yalıtır. İkincisi, tavukları ıslatmak için, çöp ve yem de dahil olmak üzere kümesi ıslatmanız gerekir.

 

Çoğu kümes hayvanlarındaki amaç suyu doğrudan havaya buharlaştırmaktır. Bu, havadaki ısıyı gidererek hava sıcaklığını düşürür. Kanatlı hayvan yuvalarında iki tip evaporatif soğutma sistemi yaygın olarak kullanılmaktadır:

Buharlaştırıcı soğutma pedi olarak da bilinen evaporatif soğutucu ped ve fan

Sulu serinletme veya buğulanma sistemi

Bu iki sistem arasındaki fark, su ve havanın etkileşme şekillerinde yatmaktadır. Ped ve fan sistemleri, hava girişindeki ıslak gözenekli bir malzemeden hava çekmek için egzoz fanlarını kullanır. Hava ıslak ped üzerinde hareket ettikçe, su pedden buharlaştırılarak havadaki ısı giderilir.

25000 m³/h Fan konusunda daha fazla bilgi için tıklayınız

44000 m³/h Fan konusunda daha fazla bilgi için tıklayınız