Açık Alan Isıtma

cafe ısıtıcısı

Açık alan ısıtma sistemlerinde kullanılan ısıtıcılarımızdan bir tanesi halojen ısıtıcılardır. Firmamız kafe ler için masa altı ısıtıcı sistemleri de üretmektedir. Tüm elektrikli ısıtıcı çeşitlerimizi görmek isterseniz tıklayınız. Halojen açık alan ısıtcıları hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz lütfen tarafımıza ulaşınız.

Birkaç soruda halojen ısıtıcılar

 

Her ne kadar özellikleri karışık terimlerle ifade edilse de halojen ısıtıcılar anlaşılması son derece kolay ve kullanımı oldukça basit cihazlardır. Bu yazımızla birlikte birkaç soruda halojen kavramını ve halojen ısıtıcıları inceleyelim.

 

Halojen nedir?

 

Halojenler periyodik tabloda flor, klor, brom, iyot ve astatinin içinde bulunduğu bir grup elementtir. Yedi elektronlu dış kabuğu ile halojenler son derece duyarlıdırlar ve tekli veya bileşik formlarda birçok endüstriyel uygulamaya konudurlar. İyotun yaraların sterilizasyonu ve klorun yüzme havuzlarının temizlenmesi için kullanılması gibi çoğunlukla dezenfektan olarak kullanılırlar. Hidrojenler birleştiklerinde ise hidroflorik ve hidroklorik asit gibi en güçlü endüstriyel asitlerden bazılarını ortaya çıkarırlar. Halojenlerin duyarlılıkları diğer elementler ile son derece güçlü bir şekilde bağ kurmalarına olanak vermektedir. Flor saf halinde zehirli bir gaz olmasına rağmen karbonla birleşip teflonu oluşturur. Teflon duyarlı olmaması ve düşük sürtünme katsayısı sebebiyle elbiselerde ve kızartma tavalarında kullanılmaktadır.

 

Halojen ısıtma nasıl kullanılmaktadır?

 

Halojen ile ilgili bilinen en yanlış bilgilerden birisi halojenin ısıtıcı olduğuna dairdir. Oysa halojen ısıtıcı lambaların önemli bir unsurudur. Bununla birlikte bir ısı kaynağı değildir. Halojen lamba isminin verilmesinin nedeni ise ampulün kullanım ömrünü ve parlaklığını artırmak için halojen gazlarının kullanılmasıdır. Geleneksel bir ampulde yanan tungsten tel filamentler buharlaşan tungstenin tortusunu ampulün içinde oluştururlar. Bu da ampulün siyahlaşmasına ve filament tellerin eninde sonunda kırılmasına neden olmaktadır. Halojen lambalarda ise az miktardaki halojen gaz ampulün içine kapatılır. Halojen buharlaşan tungsten ile tepkimeye girer ve tungsteni tekrardan filamentin üzerine bırakır. Bu ampulün siyahlaşmasını engellerken tungsten filamentinin de kullanım ömrünü uzatmaktadır. Bu da halojen lambaların çok daha yüksek ısılarda çalışmasına olanak tanımaktadır. İşte bu yüzden halojen lambalar büyük ölçeklerde ısı kaynakları olarak kullanılmaktadırlar.

 

Kızılötesi, kuartz, tungsten ve halojen ısıtıcılar arasındaki farklar nelerdir?

 

Birçok uygulamada hepsi de aynı anlama gelmektedir. Tungsten halojen ampullerde ve yakın kızılötesi ısıtıcılarda kullanılan yanan filamentin ismidir. Tungsten periyodik tabloda tüm elementler içinde en yüksek erime noktasına sahip metaldir. İşte bu yüzden ampullerde ve ısıtıcılarda sıklıkla kullanılmaktadır. Halojen yukarıda da anlattığımız gibi tungsten lambaların ışık ve ısı çıktısını artırmak için kullanılan gazların ismidir. Halojen lambalar tarafından üretilen yüksek ısılar geleneksel cam ampuller için çok güçlüdürler. İşte bu yüzden bu lambalar yerine kuartz lambalar ısıtıcılarda kullanılmaktadırlar. Kuartz silikon kumunun endüstriyel olarak eritilmesi ile oluşturulur. Kuartz şeffaftır, güçlüdür ve normal camdan daha yüksek bir erime noktasına sahiptir. Tungsten, halojen ve kuartz portakal renk veren ısıtıcılarda kullanılan unsurlardır ve bu yüzden aynı ürünü anlatmaktadırlar.

Kafeler için en uygun fiyatlı açık alan ısıtma sistemleri sunuyoruz.

Kafe eletrikli halojen , masa altı ısıtıcı ve seramik fanlı ısıtıcılar için lütfen bize ulaşınız.