Endüstriyel Soğutucuların Dikkat Çeken Özellikleri ve Endüstri için Önemleri

 

Sıcak yaz aylarında serin ve konforlu bir çalışma alanı oluşturmak tüm endüstriler için üstesinden gelinmesi zor olan çetin bir görevdir. Susuzluk, sıcak bitkinliği ve tükenmişlik üretim hatlarında çalışan işçilerin üstüne çok ağır bir yük yüklemektedir.

 

Artan sıcaklıkla birlikte üretimin düşmesi nedeniyle neredeyse tüm endüstriler, fabrikalar ve atölyeler daha serin ve sağlıklı bir atmosfer yaratmak için işyerlerinde soğutma sistemleri kurmaktadırlar.

Endüstriyel havalı soğutucuların hakim iklim koşullarına göre çok değişik uygulamaları mevcuttur. Bu uygulamaların arasında olan evaporatif sulu soğutucular doğal buharlaşma prensibine göre çalışan cihazlardır. İran kliması ve çöl soğutucusu (samanlı sulu kliması) olarak da adlandırılırlar. Bu isimleri almalarının nedeni suyla çalışmaları ve en iyi sıcak ve kuru iklimlerde performans göstermelerinden ileri gelmektedir.

 

Evaporatif (Buharlaşmalı ) sulu soğutma nedir?

 

Evaporatif (Buharlaşmalı) sulu soğutma doğal bir süreçtir ve doğa içinde sürekli bir şekilde gerçekleşmektedir. Bu süreçte buharlaşan hava bulunduğu ortamda sıcaklığı düşürmektedir. Bunu kendi vücudumuzda dahi görmekteyiz. Terlediğimizde ortaya çıkan ter sıvısı hemen kurumakta ve cildi serinletmektedir.

 

Endüstriyel evaporatif sulu soğutucu da aynı prensibi mekanik olarak bir cihaz içinde gerçekleştirmektedir. Islak bir pede doğru fan yardımıyla üflenen hava buharlaşan su ile serinlemektedir. Bu da ortamın soğumasını sağlamaktadır.

evaporatif klima çalışma prensibi

Endüstriyel evaporatif sulu soğutucuların kullanım alanları

 

Endüstriyel evaporatif sulu soğutucular seralar, büyükbaş hayvan çiftlikleri , demir çelik haddahaneleri, ağır sanayi kuruluşları, okullar, kapalı stadyumlar, yeraltı otoparkları, araştırma merkezleri, hastaneler, oteller, atölyeler, açık alan serinletmeleri, fabrikalar ve depolar başta olmak üzere çok çeşitli alanlarda kullanılmaktadırlar.

springday endüstriyel mobil sulu klima fuar teşhiri

Sağlıklı bir çözüm

 

Endüstriyel evaporatif sulu klima soğutucular soğuturken aynı zamanda havayı da nemlendirdikleri için kuru iklimler için ideal bir çözümdür. Terlemenin düşük nem nedeniyle kolaylıkla gerçekleşmediği böyle iklimlerde evaporatif sulu soğutucular cilt nemlendirmesi sağlayıp sağlıklı bir işlev görmektedirler.

 

Endüstriyel evaporatif sulu soğutucuların en büyük avantajlarından bir tanesi de düşük enerji üretimidir. Zira gerekli olan tek enerji cihazın içinde bulunan ve nemli havayı ortama üfleyen fandır. Endüstriyel evaporatif sulu soğutucular genel olarak gaz sıkıştırma teknolojisi kullanan popüler bazı soğutma çözümlerine göre %80’ye kadar enerji tasarrufu sağlamaktadırlar. Bu noktada daha ekonomik ve düşük enerji tüketimi ile de geleneksel klimalara göre çevre açısından daha sağlıklı bir soğutma sunmaktadırlar.

 

Sağlamlığı ve düşük bakım gereksinimi

 

Dış kasasının sağlamlığı sebebiyle Springday endüstriyel evaporatif sulu soğutucuları son derece güvenlidirler. Her alana kolaylıkla kurulabilirler ve binlerce metrekareyi (cihaz sayısına bağlı olarak) rahatlıkla serinletebilirler.

Endüstriyel evaporatif sulu soğutucuların en büyük avantajlarından bir tanesi de en az miktarda bakım gerektirmeleridir. Zaman zaman fazla suyun boşaltılması ve cihazın parçalarının tozlardan ve kalıntılardan temizlenmesi temel bakım prosedürleridir.

Evaporatif sulu klima soğutucularda kullanılan teknoloji günümüzde çok büyük aşamalar kaydetmiştir. Yeni teknolojiler ile birlikte endüstrilerin çok daha farklı alanlarına yönelik yeni uygulamalar geliştirilmektedir. Endüstriyel evaporatif sulu soğutucuların yukarıda saydığımız avantajlarının yanı sıra farklı endüstriler için geliştirilen yeni uygulamalar bu doğal, sağlıklı ve ekonomik soğutma çözümünü üretim yeri sahipleri için vazgeçilmez bir seçenek haline dönüştürmektedir.

Evaporatif Sulu Klima Fiyatları 

Springday evaporatif sulu klima çözümleri olarak siz değerli müşterilerimize hem mobil hemde endüstriyel soğutucu çözümleri sunmaktayız. Güncel fiyatlarımız ve bölge bayilerimiz , illerdeki acentalarımız için lütfen tarafımıza ulaşınız.