Endüstriyel Sulu Soğutucular Hakkında En Sık Sorulan Sorular

Endüstriyel Sulu Soğutucular Hakkında En Fazla Sorulan Sorular

Endüstriyel sulu soğutucular harika cihazlardır. Temel uygulaması geniş alanları havalandırıp soğutmak olan endüstriyel sulu soğutucular belirlenmiş bir bölgeyi de soğutmak için kullanılabilirler. Geniş endüstriyel üretim alanlarında enerji etkin ve ekonomik çözümlerdir.

 

Eğer endüstriyel alanlarınız için sulu soğutucu arıyorsanız bu harika cihazlar hakkında en çok sorulan sorulara mutlaka bir göz atmalısınız.

1. Endüstriyel sulu soğutucu nasıl çalışır?

Su soğutucu pedleri ıslatmak için su tankından pompalanır. Ardından, fan dışarıdan sıcak havayı içeri çeker ve ıslak pedin içinden bu havayı geçirir. Sıcak hava ıslak pedin içinden geçerken buharlaşma sayesinde soğutulur. Sonrasında hava ortama taze ve serinletilmiş olarak geri verilir.

2. Endüstriyel sulu soğutucu sıcaklığı ne kadar düşürebilmektedir?

Cihazın sağlamış olduğu serinlik havanın sıcaklığına ve nemine göre değişmektedir. Sulu soğutucular en iyi kuru ve sıcak iklimlerde çalışmakta ve yüksek performans göstermektedirler. Genel olarak konforlu yaşama imkan verecek şekilde soğutma yapabilmektedirler. Bu soğutma gücü cihazın gücüne ve boyutuna göre de değişmektedir. (ayrıntısı için https://springday.com.tr//endustriyel-sogutucular/ )Bunun için aldığınız ürünün yanında verilecek sıcaklık-nem ve cihazın sağladığı serinlik tablosuna bakabilirsiniz.

3. Endüstriyel sulu soğutucusu ne kadar su kullanmaktadır?

Soğutucunuzun kullandığı su miktarı üç temel faktöre dayalıdır.

  • Ürünün büyüklüğü: Genel olarak daha küçük cihazlar daha az su kullanırlar.
  • Sıcaklığın ve nemin kombinasyonu: Sıcak bir günde sistem daha fazla su kullanacaktır ve nemli bir güne kıyasla daha fazla soğutma sağlayacaktır.
  • Suyun deşarj ediliş sıklığı: Suyun deşarj edilmesi ve yerine taze suyun konulması harcanan su miktarını etkilemektedir. Su değiştirilmesi suda bulunan ve makineye zarar veren minerallerin birikmesini engellemektedir. Fakat suyun sürekli olarak değiştirilmesi su tüketimini yarı yarıya artırabilmektedir. Aralıklı olarak suyun boşaltılması su tüketimini düşürecektir.

4. Endüstriyel sulu soğutucuların uygulama alanları nerelerdir?

Endüstriyel sulu soğutucular fabrikalarda, tekstil atölyeleri ve fabrikalarında , iplik deposu gibi her türlü depolarda, alışveriş merkezlerinde, restoranlarda, kafelerde, ofislerde, okullarda ve atölyelerde kullanılabilmektedirler. Özellikle geniş olan bu alanlarda etkin soğutma sağlayan endüstriyel sulu soğutucusu kapı, pencere, mal alım kapıları gibi dışarıya açılan yerlerin kapatılmasını gerektirmediği için son derece uygun bir pratiklik sağlamaktadır ve aynı zamanda en ekonomik fiyatla , etkin çözüm olabilmektedir.

5. Endüstriyel sulu soğutucuların kaç tipi vardır?

Endüstriyel sulu soğutucularının başlıca iki tipi bulunmaktadır: Portatif endüstriyel sulu soğutucular ve sabit endüstriyel sulu soğutucular

Portatif endüstriyel sulu soğutucular fabrikalardan açık hava çalışma sahalarına kadar her yerde kullanılabilmektedirler. Bu türden soğutucular özellikle sürekli konum değiştirmek zorunda olan çalışanlar ile yüksek sıcaklıkların sağlığı etkileyebileceği kişiler için tavsiye edilmektedir.

Sabit endüstriyel sulu soğutucular maksimum hava akışı sağlayan büyük havalandırma kanalları ile dikkat çekmektedirler. Dakikada yaklaşık 200 bin litre hava pompalayabilmektedirler. Bununla birlikte, bu miktar havanın geliş yönüne de bağlıdır.

6. Fabrikamın ihtiyaç duyduğu endüstriyel sulu soğutucunun büyüklüğünü nasıl bilebilirim?

Endüstriyel sulu soğutucular üfleyebildikleri hava miktarı (saat başı metre küp) ile derecelendirilirler.  Gerekli olan endüstriyel sulu soğutucunuzu bulmanız için şu basit formülü uygulamanız yeterlidir:

Alanın metre karesi x tavan yüksekliği x hava değişim sayısı = gerekli saat başı metre küp hava akışı

                     Hava değişim sayısı tablosu

Ortam

Hava değişim Sayısı (saat)

Normal

20-30 kez

Kalabalık yerler

25-40 kez

Yüksek sıcaklığa sahip yerler

35-45 kez

Kokan veya kirli alanlar

45-55 kez

Çok sıcak noktalar

90-120 kez

7. Endüstriyel sulu soğutucular split klimalardan daha iyi midirler?

Çok büyük bir endüstriyel fabrikayı çalıştırırken geleneksel hava soğutma yöntemleri pahalı veya etkisiz olabilirler. Endüstriyel sulu soğutucular split klimalar ile karşılaştırıldığında maliyet etkin olmalarının yanı sıra %100 taze hava sağlarlar. Ayrıca, split klimalar gibi aynı havayı tekrar tekrar sirkülasyon yapmazlar. Bu taze hava üretkenliği artırır, çalışanların iyi hissetmesini sağlar ve daha yüksek ve iyi konsantrasyon seviyelerini temin eder.

İşletme maliyetlerinin son derece uygun olması endüstriyel sulu soğutucularını ön plana çıkaran bir diğer özelliktir. Bu cihazların kurulumu bir miktar daha pahalı olsa da çalıştırma maliyetleri fan ve pompanın çalıştırılması ve tüketilen su kadardır. Bu da geleneksel klimalara göre çok daha kısmi bir maliyet anlamına gelmektedir.

8. Endüstriyel sulu soğutucular sağlığa yönelik herhangi bir risk taşıyorlar mı?

Temiz 100 % sağlıklı hava nasıl bir risk taşıyabilir ki ? Konfor ve sağlığınız için evaporatif sulu klima soğutucularını fabrikanız için seçmeniz tarafınızca iyi olacaktır.

9. Endüstriyel sulu soğutucuların sürekli olarak etkin çalışmasını nasıl sağlayabilirim?

Yaz öncesi ve sonrasında birkaç basit uygulama ile endüstriyel sulu soğutucuların kaliteli çalışması sağlanabilir.

Yaz Öncesi: Filtre pedini iyice temizleyiniz. Gerekliyse yenisiyle değiştirin. Su haznesini temiz su ile doldurun.

Yaz Sonrası: Kirleri temizleyiniz. Tankı temizlemek için klorlu bir beyazlatıcıya batırılmış bir bez kullanın. Su pompalayıp temiz suyla temizleyip bu suyu boşaltın. Filtre pedini ve hortumu çıkarın ve kurumaya bırakın.

Endüstriyel sulu evaporatif soğutucular hakkında daha fazla bilgi almak için …..

Endüstriyel sulu klima uygulamaları için ….

Endüstriyel klima fiyatları için ….

tıklayınız