Evaporatif soğutucuların isimleri

Evaporatif Sulu Klimalar halk arasında değişik isimlerle adlandırılmaktadır ; 

Aşağıda evaporatif soğutucuların en yaygın isimlerini ve tanımlarını sizler için açıklıyoruz.  

a-Arap Kliması

Arap yarım adasın çok sıcak olmasından dolayı  soğutma olmassa olmaz bir ihtiyaç olarak ortaya çıkmaktadır.

Evaporatif soğutma sistemleri hem kurulum maliyetlerinin çok düşük olması hemde sarfiyatının çok düşük olması,  havayı ve ortamı soğutmak için tercih edilen  temel sistem haline gelmiştir.  Bu bölgelerde ilk  defa denenmesi ve kullanılmasından dolayı Evaporatif soğutma sistemlerine  (suyla soğutma yapılmasından dolayı)  halk arasında arap kliması denilmektedir.

b-İran kliması

İran bölgesinde  her evde ve sanayi işletmesinde evaporatif sulu klimaların  fazlasıyla kullanılması, iran ve yakın çevrelerde bu sistemlerin iran kliması olarak bilinmesine veya adlandırılmasına neden olmaktadır.

c-Çöl kliması

Çöl sıcakları hepimizin bildiği gibi  kuru havanın fazla olması, nemin olmaması ve kavurucu sıcakların olması anlamına geliyor. Bu tür ortamlarda evaporatif soğutma sistemler en yüksek verimlilikte çalışmaktadır. Onun için bu bölgelerde evaporatif sistemler temel ihtiyaç olmaktadır ve fazlasıyla kullanılmaktadır. Evaporatif sulu klimaların  çöl kliması olarak bilinmesi de buradan gelmektedir.

d-Samanlı klima

Samanlı klima, Arap kliması, çöl kliması, iran klimalarına verilen başka bir isimdir. Bunun nedenide  bu klimalarda ilk kullanımlarada, ped yerine saman kullanılmasıdır.   Saman kullanılmasından dolayı bu klimalara samanlı klimada denmektedir.

f-Sulu klima

Evaporatif soğutucuların çalışma mantığı suyun buharlaşmasıyla havadan ısı emmesi prensibine dayanmaktadır. Bu sistemlerin suyla  soğutma yapmasından dolayı evaporatif soğutuculara sulu klima da denmektedir. Yaygın olarak halk arasında sulu klima kullanılmaktadır. 

g-Portatif (Taşınabilir) hortumsuz klima

Evaporatif  mobil soğutuculara herhangi bir sabit ünite içermez, taşınabilir ve tekerlekli her yere götürülebilir. Suyu içerisine konulup hortum gerektirmeden kullanılabilir. Bundan dolayı mobil klimalara portatif (taşınabilir) hortumsuz klimada denilmektedir.

l-Diyarbakır kliması

Diyarbakır bölgesinin çok sıcak olması ve kuru nemsiz bir havaya sahip olması, evaporatif soğutucuların en yüksek verimlilikte çalışabildiği ortamı sağladığı için,  bu bölgede çok tercih edilmesine neden olmaktadır. Çok fazlasıyla tercih edilmesi ve kullanılmasından dolayı bu klimalar bu bölgede Diyarbakır kliması olarak adlandırılır.

k-Sulu çöl kliması

Çöl klimalarına aynı zamanda sulu klima da denir. Evaporatif klimalar temel çalışma prensibi suyun buharlaşması ile havanın içerisindeki ısının emilmesi prensibi olduğundan dolayı su bu soğutma sistemi için  vazgeçilmezdir. Bunun için sulu klima olarak bilinir. Çöl klimalarına da aynı zamanda sulu çöl kliması denilmektedir. 

m-Mobil klimalar

Evaporatif  mobil sulu klimalar  herhangi bir sabit ünite içermez, taşınabilir ve tekerlekli her yere götürülebilir. Suyu içerisine koyup  portatif bir şekilde gezdirip soğutma yapılabilir.   Herhangi bir gazlı ve sabit bir ünite içermedikleri için bu soğutuculara mobil klima soğutucu denir. 

Evaporatif sulu klimaların fiyatları ve daha fazla bilgi edinmek için lütfen bize ulaşınız.