Evaporatif Soğutucu

Evaporatif Soğutucu Nedir?

 

Aşırı sıcaklar sizi rahatsız mı ediyor? Eğer evinizde merkezi bir soğutucu sistem yoksa veya böyle bir sisteminiz olup da çevre dostu olan daha düşük maliyetli seçeneklere bakıyorsanız evaporatif soğutucuların size uygun olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz.

Cevap… size bağlı.

 

Evaporatif soğutucuların nasıl çalıştığını öğrenmek, evinize uygun olup olmadığını anlamak için çok önemlidir. Evaporatif soğutucular hakkında hiçbir şey bilmiyorsanız, öğrenmeniz gereken çok şey var demektir. Sizin için evaporatif soğutucuların nasıl çalıştığıyla ve hangi soğutucuyu almanız gerektiğiyle ilgili bilmeniz gereken her şeyi aşağıda topladık.

 

Evaporatif Soğutucu 

Evaporatif hava soğutucu buharın gücünü kullanarak havayı soğutan bir çeşit klima sistemidir. Su buharlaştığında, sıvı halden gaz haline dönüşür.  Bu olay sırasında, en yüksek enerjiyi içinde tutan su damlacıkları en önce suyu terk ederler, bu da havanın derecesinde düşüşe sebep olur. Bu aynı zamanda havuzdan çıktığınız anda üşümenizin sebebidir. Vücudunuzdaki su damlaları buharlaştıkça vücudunuzun sıcaklığını düşürürler.

 

Aynı bilimsel prensipler evaporatif soğutmanın evinizdeki havayı nasıl değiştirdiğine de uygulanabilirler. Kuru bir ortamda, evaporatif soğutma işlemi havanın derecesini düşürmeye yardımcı olur. Eğer siz de sıcak bir yaz gününde serinlemek için balkon yıkadıysanız, bunu hissetmiş olabilirsiniz. Evaporatif soğutucu da aynı mantıkla çalışmaktadır, tek farkı bu işlemi daha etkin kılmak için teknoloji kullanmaktadır.

Evaporatif Soğutucu Fiyatları 

Evaporatif soğutucular soğutma kapasitelerine göre fiyatları değişmektedir. Evaporatif klimanın mobil soğutucu ve ya endüstriyel soğutucu  olması da fiyatları değiştirmektedir. Fiyatlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen tarafımıza ulaşınız.

Evaporatif Soğutucular Nerelerde Kullanılır ? 

Evaporatif soğutma kullanım alanları

için yukarıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Tekstil Fabrikaları, Fabrikalar, Atölyeler, Dökümhaneler, Haddaneler ,Sanayi mutfakları , Camiler, Düğün salonları, Spor salonları, Yemekhaneler, Restorantlar, Çamaşırhaneler, Pazar yerleri , İftar çadırları , Mantar tesisleri, Hayvan çiftlikleri ,Seralar vb. Alanlarda uygulanırlar

Evaporatif Soğutucular Nasıl Çalışır?

Evaporatif soğutucu buharlaşma işlemini alıyor ve evinizdeki hava sıcaklığını etkin bir şekilde düşürmek için bu işlemi otomatik hale dönüştürüyor. Genellikle bir makine pervane, kalın bir ped, su haznesi ve ince ayarlı sonuçlar için birkaç ilave kontrolden oluşur. Pervane kuru ve sıcak havayı makinenin içine çeker ve soğutucu pedlere gönderir. Bu kalın pedler hazneden suyu emerler ve yüzey alanını genişletmek için bir sürü katmana sahiptirler.  Sıcak hava pedden geçerken, yüzeydeki su damlaları buharlaşır, bu da soğutucunun içindeki hava derecesinin düşmesini sağlar. Sonra pervane sıcak bir günde keyfini çıkarabileceğiniz o soğuk havayı odanıza üfler.

 

Evaporatif soğutucuların içinde faydalı olan başka parçalar da vardır. Çoğunun içinde alerjenleri ve küf oluşumunu azaltarak havanın kalitesini geliştiren hava filtreleri ve pedleri bulunmaktadır. Bu alerjisi olan veya diğer solunum yolu rahatsızlıkları bulunan kişiler için önemli bir noktadır. Su pompası, çok gerekli olmasa da soğutucu pedlerin suyu emmesini kolaylaştırabilir. Bazı modeller odaya üflenen havanın daha da soğuk olması için buz eklemeye uygundurlar. Farklı pervane hızları, soğuk havayı ortama eşit bir şekilde dağıtma fonksiyonu ve uzaktan kumanda da kullanışlı özelliklerin içindedir.

 

Çöl Klimaları Üzerine Bir Not

“Evaporatif soğutucu” ve “çöl kliması” ifadeleri sıklıkla birbirlerinin yerlerine kullanılırlar ve çöl klimaları da buharlaşma prensibi ile çalışırlar. Kimse isminin nereden geldiğini bilmiyor, ama evaporatif “çöl klimaları” ifadesi sadece günlük konuşmalarda kullanılan standart bir evaporatif soğutucu için kullanılır. Eğer bir farkı varsa, büyük ihtimalle boyutlarıdır. Çöl kliması genelde tüm eve uygulanan bir evaporatif klima ünitesi için kullanılan ifadedir. Bununla birlikte, evaporatif soğutucular başta kompakt ve portatif olmak üzere birçok farklı büyüklükte olabilmektedirler.

 

Kalıcı çöl soğutucuları tüm bir evi soğutmak için tasarlanan büyük ünitelerdir. Bu sistemler genelde birkaç büyük su pedini içerirler ve evinizin ana su kaynağından pompa yardımıyla sürekli bir şekilde kendilerine su çekerler. Soğuk hava çatıya monte edilen sistemden aşağı dolaşır, ya da kanal tesisatı kullanılarak istediğiniz yere yönlendirilebilir.

 

Evaporatif Soğutucuların Avantajları

Evaporatif soğutucuların geleneksel soğutucuların üstüne iki büyük avantajı vardır: enerji verimi ve sürdürebilirliği. İkisi de evaporatif soğutucuların çalışması için daha az elektrik kullanmasına bağlıdır.(Günlük 1 TL)  Hatta standart bir klima 7 kata kadar daha fazla elektrik tüketebilmektedir. Bunun nedeni, genelde evaporatif soğutucuların sadece havayı soğutucu pedlerin üzerine çekmesi için pervanelerinin çalışmasının gerekmesidir. Diğer yandan standart klima sistemleri sıvı soğutucuyu küçük bir boşluğa basması ve havadan ısıyı alma amacına yönelik olarak ısı değiştiriciye yönlendirmesi için kompresöre güvenmektedir. Bu işlem, odaya soğuk havayı ileten pervaneyle beraber çok daha fazla elektriğe ihtiyaç duymaktadır.

 

Evaporatif soğutucuyla az elektrik kullanmak karbon ayak izini düşürmekle beraber elektrik faturanızın da az gelmesi demektir. Ayrıca, evaporatif soğutucuların sadece su kullanması ve ozon katmanına zararlı olan hiçbir kimyasal soğutucu kullanmaması da göz önünde bulundurulmalıdır.

 

Düşük Nispi Nem: Başarının Sırrı

Eğer şimdiye kadar okuduklarınız kulağa harika geliyorsa, bunlardan bir tanesini almadan önce bilmeniz gereken bir şey daha var: evaporatif soğutucular en iyi kuru iklimlerde çalışırlar. (Türkiye’de Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bu yüzden iyi sonuç elde edilir. )

 

Tabi ki nasıl çalıştıklarını göze alırsanız, bu mantıklı geliyor. Çünkü bu soğutucular suyun havaya buharlaşmasına dayanıyor, evinizin kuru havayla dolu olması da bu işlemi daha verimli yapıyor. Su molekülleri ayrılıp kuru havaya, çoktan suyla yoğun olan nemli havadan, çok daha kolay yayılıyor. Havanın tüm o suyu tutabilmesi için bir “boşluk”a ihtiyacı olduğunu varsayın.

Evaporatif soğutucuların Güneydoğu da daha iyi çalışmasının bir diğer sebebi de evinizdeki nem seviyesini arttırmasıdır. Su buharlaştıkça soğutucuyu terk eder ve evinizdeki havaya yerleşir. Çölde yaşıyorsanız, bu cildinizin bakımında ve vücudunuzdaki su seviyesinin yüksek kalması için bir bonus olabilir.

Fakat nemli iklimlerde aynı etkiyi yaratamayabilir.

Nedenini anlamak için, vücudunuzun bunaltıcı bir günde nasıl hissettiğini düşünün.  Sıcak olduğunuzda vücudunuz, sizi terleyerek doğal bir şekilde serinletir (teriniz havaya buharlaşır ve sizi serinletir). Nemli günlerde, teriniz buharlaşamaz, bu da sıcak ve bunalmış hissetmenizin sebebidir.

 

Aynı şey nemli bir bölgede evaporatif soğutucularla oluyor: havaya daha fazla ıslaklık pompalayarak daha da nemlendiriyor, böylece suyun buharlaşıp sizi serinletme şansını da azaltıyor.

 

Sonuç? Eğer evaporatif soğutucudan verimli bir şekilde yararlanmak istiyorsanız, kuru bir çevrede yaşadığınızdan emin olmalısınız.

 

Evaporatif Soğutucunuzdan En iyi Şekilde Faydalanabilmeniz İçin Öneriler

 

Evaporatif soğutucular normal klimalardan çok daha farklı çalıştığı için, nasıl kullanacağınızı tekrardan düşünmeniz gerekir ki verimli bir şekilde soğutabilsin.  En soğuk ve rahat hava için bu ipuçlarını deneyin:

 

Camları Açın

 

Soğuk hava dışarı kaçmasın diye camlarınızı sımsıkı kapalı tutmanız gereken geleneksel klimaların aksine, evaporatif soğutucuların sürekli bir temiz hava akıntısına ihtiyacı vardır. Havayı içeri alan pervanenin yakınında bir cam açılması, kuru ve ılık havanın soğutucunun içine daha çabuk çekilmesini sağlar. Açık camlar aynı zamanda soğutucudaki nemli hava akımının dışarı kaçmasını sağlar, böylece eviniz de çok rutubetli olmaz. En iyi konfor için camı ne kadar açacağınızı bilmek için birkaç kere deneme gerektirebilir, bu yüzden içerideki hava sizi memnun edene kadar denemeler yapabilirsiniz.

 

Suyu Tazeleyin

 

Uzun bir süre soğutucunuzu kullanmazsanız, su haznesini boşaltıp temizlediğinize emin olmalısınız. Böylece su haznesinin ıslak yerlerinde küf oluşumunu önlersiniz. Bu uygulama ile  evaporatif soğutucunuz iyi çalışmaya ve havanızı temiz tutmaya devam edecektir.

 

Soğutucunuzun Boyutu

 

Almadan önce soğutucunuz için tavsiye edilen metre kareye bakın ve odanızı ölçüp soğutucunuzu ona göre aldığınızdan emin olun. Çok büyük bir alan için birden fazla soğutucuya ihtiyacınız olabilir, ya da sadece oturduğunuz yere ev tipi evaporatif klima bile size yeterli gelebilir.

 

Buz Atabilirsiniz

 

Eğer soğutucunuzun su haznesi içine çok sıcak günlerde buz atarsanız , serinletme etkisini biraz daha artırırsınız. Buda ortamda daha iyi bir serinleme deneyimi yaşatır.

Evaporatif soğutma ve evaporatif soğutucular hakkında daha fazla bilgiye ihtiyacınız olursa lütfen bize danışmaktan çekinmeyiniz.

2 thoughts on “Evaporatif Soğutucu

Comments are closed.