SPRINGDAY ürünleri ile ilgili sorularınız mı var? Sorularınız, Sık Sorulan Sorular bölümümüzü taramak sureti ile yanıtlanabilir. Aradığınız cevabı bulamadığınız taktirde lütfen e-mail yolu ile destek isteyiniz.

S: Evaporatif soğutma nedir?

C:Evaporatif soğutma termometre sıcaklığındaki havanın bağıl neminin arttırılması yoluyla hava sıcaklığının düşürülmesi kısaca evaporatif soğutma olarak tanımlanabilir. Diğer bir deyişle evaporatif soğutma, havanın nemlendirme yöntemiyle soğutulmasıdır. Suyun buharlaşmasıyla havadan ısı alması prensibine dayanır. Su buharlaşırken havadan ısı çeker ve havanın soğumasına sebep olur. Havuzdan veya duştan çıktığınızda çevrenizdeki esinti etkisiyle, suyun vücudunuzdan buharlaşmasıyla serinleme hissetmemiz, yağmurun yağması ile havanın soğuması, insanın terlemesi ve terinin hava ile kuruması, denize ya da havuza giren bir kişinin çıkınca üşümesi, yerlerin ıslatılarak serinlik yaratılmaya çalışılması evaporatif soğutmaya verebileceğimiz basit ve anlaşılır örneklerdir.

S: Evaporatif sulu klima nedir?

C:Evaporatif  sulu klimalar suyun buharlaşmasını ve havadan ısı alması prensibine dayanan soğutma peteği, fan, elektrik motoru, su pompası, su haznesi ve su dağıtım düzeneğinin bir araya gelmesiyle oluşan soğutucu cihazlardır. Doğaldır ve tamamen çevre dostudur, soğutucu gaz ve kompresör içermez.

S: Evaporatif sulu klimaların çalışma mantığı nasıldır?

C:Evaporatif hava soğutucu cihazlar, havayı soğutmak için buharlaşmayı kullanmaktadır. Su pompası soğutucu petekleri ıslatır, soğutucu petekler, özel dizaynı sayesinde suyun hava ile temas ederek buharlaşabilmesi için hava ve suya geniş bir temas yüzey alanı sağlar. Petek gözenekleri arasından sıcak ve taze hava padlerden geçerken buharlaşma yoluyla soğur. Fan yoluyla petek yüzeye yayılan suyun buharlaşması ile soğuyan hava iç mekana yönlendirir.

S: Evaporatif soğutma nerelerde uygulanır?

C:Soğutma maliyetinin çok yüksek olduğu düşünülen geniş mekanlar ile içeride makina parkının yaydığı ısı yükü aşırı fazla olan yerler başta gelmek üzere, bol taze hava gereken, çok insanın bir arada bulunduğu yerler evaporatif sulu klimalarımızla ekonomik bir şekilde soğutulabilmektedir. Ortam havasını cüz-i yatırım ve işletme maliyetleriyle soğutarak hem üretim yapılan mekanı soğutmak, hem de personelin daha uygun koşullar altında, daha verimli ve üretken çalışmasını sağlamak isteyen bir çok tesiste Evaporatif Soğutucu uygulama imkanı mevcuttur. Başlıca kullanım alanları aşağıdadır:

-Fabrikalar, imalathaneler, atölyeler (genel olarak tüm sanayi tesisleri)

-Tekstil işletmeleri (dokuma tesisleri, iplik üretim, iplik büküm, boyahaneler, ram tesisleri, çorap imalatçıları, örme tesisleri, triko imalatçıları)

-Konfeksiyon atölyeleri (dikiş, ütü ve paketleme bölümleri)

-Plastik eşya fabrikaları

-Suni deri fabrikaları

-Endüstriyel fırınlar ve kurutma tesisleri

-Dökümhaneler ve demir çelik üretim tesisleri

-Düğün salonları

-Toplantı ve eğlence salonları

-Restoran, cafe, lokal ve gece kulüpleri

-Kahvehaneler

-Fuar ve benzeri teşhir sergi alanları

-Yemekhaneler, endüstriyel mutfaklar

-Baklava imalatçıları

-Çamaşırhaneler ve ütücüler

-Depolar ve hangarlar

-Açık ve kapalı spor tesisleri

-Çadırlar

-Barakalar

-Kışlalar

-Bankalar

-Bürolar

-Süpermarketler

-Camiler ve ibadethaneler

-Otel, motel ve tatil köyleri

-Alışveriş merkezleri

-Halk pazarları

-Havuzbaşı, ocakbaşı, plaj, bahçe ve çardaklar

-Oto servisleri

-Küçük sanayi işletmeleri

-Mağaza ve Show-roomlar

S: Evaporatif soğutmanın avantajları nelerdir?

C:% 100 Taze, soğutulmuş ve filtrelenmiş havayı ortama vermektedir. Çevreci bir soğutucudur. çevreye zararlı herhangi bir gaz yaymaz. Evaporatif sulu klimalar, hava sirkülasyonu sağlayarak ortamı nemlendirir ve ortamda her an taze hava bulunmasını sağlar. Evaporatif sulu  klimalar dış havadan gelen bakteri, toz, polen ve dumanları filtre ederek iç ortama daha temiz ve sağlıklı hava verir. Evaporatif sulu klimalar, gazlı klimalar gibi ortamdaki havayı kurutmaz. Sıcaklık arttıkça soğutma verimi ve kapasitesi artar. Düşük seviyede enerji tüketir, geleneksel sistemlere göre %80′ e varan ölçüde ekonomiktir. Statik elektriği azaltır. Kurulum maliyeti sistem klimalarına göre %50 daha ucuzdur. Kompresör ünitesi yoktur, bakım maliyetleri düşüktür. Kapı ve pencereler açıkken soğutma yapar. Üflediği hava içerisindeki nem nedeniyle alerji ve astım hastaları için faydalıdır.

S: Eaporatif mobil sulu klimalar nedir?

C:Evaporatif mobil sulu klimalar herhangi bir montaj ve sabit ünite içermeyen bağımsız istenilen yere kolaylıkla taşınabilen tekerlekli cihazlardır. Sabit bir ünite içermediği için kurulumu ve kullanması basittir. Enerji tüketimi çok düşüktür. Model seçeneğine göre 120W ile 380W arasında güç tüketen, 40m2 ile 80m2 alanı soğutan modelleri vardır. Özellikle açık alanlar ve mekanlar ile bol taze hava gereken, insanın bir arada bulunduğu yerler (Restoran, cafe, lokal, gece kulüpleri, kahvehaneler, yemekhaneler, çamaşırhaneler, çadırlar, barakalar, bürolar, havuzbaşı, ocakbaşı, plaj, bahçe, çardaklar, mağaza ve Show-roomlar) evaporatif sulu klimalarımızla ekonomik bir şekilde soğutulabilmektedir.

S: Evaporatif mobil sulu klimalar nasıl kullanılır?

C:Evaporatif mobil sulu  klimalar açık alanlarda ve kapalı alanlarda kullanılabilir. Kapalı alanlarda kullanımda, kullanılan kapalı alanın mutlaka kapı pençe vb. açık olması gerekir. Nedeni ise evaporatif sulu klimalar havanın nemlendirilmesi ile havayı soğuttuğu için kapalı ortamdaki havanın nem oranı yükseleceğinden dolayı nemli bir ortam oluşmuş olur. Kapalı ortamın kapı, pencere vb. açık olması gerekir. Böylelikle etkin bir soğutma sağlanmış olur. Açık alanlarda ise böyle bir sıkıntı oluşmaz.

S: Mobil sulu klimaların faydaları nelerdir?

C:Evaporatif mobil sulu klimalar işletmeler için hem yatırım maliyetleri bakımından hem de tüketim ve sarfiyat bakımından çok ekonomiktir. Aynı metrekarede bir alan için, gazlı sistemle yapılan yatırım maliyetiyle, evaporatif soğutucuyla yapılan yatırım maliyeti arasında %50 oranında fark vardır. Sarfiyat ve tüketimde de ciddi oranda fark vardır. Evaporatif  sulu klimaların günlük ortalama 1TL gibi elektrik tüketimi vardır. Açık alanları soğutmada kullanılması ciddi bir fark yaratır. İşletmeler için oldukça caziptir.

S: Mobil sulu klimalar ne kadar enerji ve su tüketir?

C:Evaporatif mobil sulu klimalar tüketim, sarfiyat konusunda oldukça iddialıdır. Mobil sulu klimalar enerji tüketim konusunda işletme için oldukça avantajlıdır. Mobil cihazlarımızda modeline göre 120W ile 320W arasında güç tüketimi mevcuttur. Bu da yaklaşık bir gün boyunca çalıştırıldığında 1 TL gibi elektrik tüketimi vardır. Oldukça iddialıdır. Su tüketimi oratmdaki sıcaklım nem oranına göre değişmektedir. Ortalama tüketimi yaklaşık saatte 15-20 litre arasında değişir. Suyun tonu hesaplandığında işletme için aylık tüketimi, gazlı sistemlere göre oldukça düşüktür.

S: Mobil sulu klimalar ne kadar alan soğuturlar?

C:Evaporatif mobil sulu klimalar özellikle küçük alanları soğutması için kullanılır. Seçilen modele göre soğutma alanlar değişir. Springday sulu mobil klimalarda S-35, S-50, S-80 ve S200 olarak dört farklı model vardır. S-35 mobil soğutucumuz yaklaşık 20-30m2 alanı soğutur.  S-50 mobil soğutucumuz yaklaşık 30-40m2 alanı soğutur. S-80 mobil soğutucumuz yaklaşık 60-80m2 alanı soğutur. S-200 mobil soğutucumuz yaklaşık olarak 200-250m2 alanı soğutuyor.

S: Mobil sulu klimalar ortamı ne kadar soğuturlar?

C:Evaporatif mobil sulu klimaların çalışma verimlilikleri dışarıdaki sıcaklık ve neme bağlı olarak değişir. Nem oranının en düşük ve sıcaklığın en yüksek olduğu alanlarda en yüksek değerlere ulaşır. Ortalama Türkiye genelinde 35C° ile 40C° arasındaki sıcaklık ve %40 ile %50 arası nem oranında, springday mobil sulu klimalarımız ortamı yaklaşık olarak 26C° ile 29C° değerlerine kadar soğutur. Ayrıca mobil sulu klimalarımıza soğuk su veya buz eklediğinde yaklaşık olarak ortam sıcaklığını 21C° ile 23C° değerlerine çekebilirsiniz.

S: Mobil sulu klimalar açık alanlarda ve kapalı alanlarda nasıl kullanılır?

C:Evaporatif mobil sulu klimalar havadaki nem oranını değiştirerek ortamı soğuttuklarından dolayı özellikle kapalı ortamlarda, mobil sulu klimaların kapalı ortama bastığı hava kadar havanın dışarı atılması gerekiyor. Böylelikle ortamdaki nem oranını yükseltmeden ortamı soğutmuş oluruz. Onun için kapalı ortamlarda kapı pencere vb. yerler açık olması gerekir. Tamamen kapalı ortam ise içeriye bastığımız kadar havayı dış ortama fanlar yardımıyla atılması gerekir. Açık alanlarda böyle bir sıkıntı olmadığı için rahatlıkla kullanılabilir.

S: Mobil sulu klimaların temizliği ve bakımları nasıl ve ne kadar sıklıkla yapılır?

C:Evaporatif mobil sulu klimaların temizlik ve bakımları oldukça kolaydır. Mobil cihazlar sezon öncesi veya sezon sonlarında içi açılarak pedleri ve cihazın içi yıkanarak temizlemek yeterlidir. Cihaz dışındaki filtreler birkaç hafta rayla yıkanması yeterli olacaktır. Onun dışında herhangi bir bakım ve temizlik gerektirmez.

S: Evaporatif endüstriyel sulu klimalar nedir?

C:Evaporatif Endüstriyel sulu klimalar büyük alanların soğutulmasında kullanılan kurulum ve montajı basit enerji tüketimi düşük, işletme açısından kurulum ve tüketim anlamında oldukça ekonomik klimalardır. Enerji tüketimleri ve kurulum maliyetleri düşük olduğundan dolayı işletmeler özellikle gazlı sistemlere göre daha çok tercih eder. İşletmenin ihtiyaçlarına ve soğutulacak alana bağlı olarak 1,5KW ile 2,2KW arasında güç tüketen, 300m2 ile 450m2 alanı soğutan modelleri vardır.

S: Evaporatif endüstriyel sulu klimalar nerelerde kullanılır?

C:Evaporatif sulu klimalar özellikle soğutma maliyetinin çok yüksek olduğu düşünülen geniş mekanlar ile içeride makina parkının yaydığı ısı yükü aşırı fazla olan yerler başta gelmek üzere, bol taze hava gereken, çok insanın bir arada bulunduğu yerler evaporatif sulu klimalarımızla ekonomik bir şekilde soğutulabilmektedir. Ortam havasını cüz-i yatırım ve işletme maliyetleriyle soğutarak hem üretim yapılan mekanı soğutmak, hem de personelin daha uygun koşullar altında, daha verimli ve üretken çalışmasını sağlamak isteyen bir çok tesiste evaporatif soğutucu uygulama imkanı mevcuttur.

S: Endüstriyel sulu klimalar ne kadar enerji ve su tüketir?

C:Evaporatif endüstriyel sulu klimalar tüketim, sarfiyat konusunda oldukça iddialıdır. Endüstriyel sulu klimalar enerji tüketim konusunda işletme için oldukça avantajlıdır. Endüstriyel cihazlarımızda modeline göre 1,5KW ile 2,2KW arasında güç tüketimi mevcuttur. Bu da yaklaşık cihaza göre 60Krş ile 1TL arasında elektrik tüketimi vardır. Oldukça iddialıdır. Su tüketimi oratmdaki sıcaklım nem oranına göre değişmektedir. Ortalama tüketimi yaklaşık saatte 30-50 litre arasında değişir. Suyun tonu hesaplandığında işletme için aylık tüketimi, gazlı sistemlere göre oldukça düşüktür.

S: Endüstriyel sulu klimalar ne kadar alan soğuturlar?

C:Evaporatif endüstriyel sulu klimalar özellikle küçük alanları soğutması için kullanılır. Seçilen modele göre soğutma alanlar değişir. Springday mobil sulu klimalarda S-200 ve S300 olarak iki farklı model vardır. S-200 endüstriyel sulu soğutucumuz yaklaşık 300-350m2 alanı soğutur. S-300 endüstriyel sulu soğutucumuz yaklaşık 400-450m2 alanı soğutur.

S: Endüstriyel sulu klimalar ortamı ne kadar soğuturlar?

C:Evaporatif endüstriyel sulu klimaların çalışma verimlilikleri dışarıdaki sıcaklık ve neme bağlı olarak değişir. Nem oranının en düşük ve sıcaklığın en yüksek olduğu alanlarda en yüksek değerlere ulaşır. Ortalama Türkiye genelinde 35Co ile 40Co arasındaki sıcaklık ve %40 ile %50 arası nem oranında, springday mobil sulu klimalarımız ortamı yaklaşık olarak 26C° ile 29C° değerlerine kadar soğutur.

S: Endüstriyel sulu klimalar açık ve kapalı alanlarda nasıl kullanılır?

C:Evaporatif endüstriyel sulu  klimalar havadaki nem oranını değiştirerek ortamı soğuttuklarından dolayı özellikle kapalı ortamlarda, endüstriyel sulu klimaların kapalı ortama bastığı hava kadar havanın dışarı atılması gerekiyor. Böylelikle ortamdaki nem oranını yükseltmeden ortamı soğutmuş oluruz. Onun için kapalı ortamlarda kapı pencere vb. yerler açık olması gerekir. Tamamen kapalı ortam ise içeriye bastığımız kadar havayı dış ortama fanlar yardımıyla atılması gerekir. Açık alanlarda böyle bir sıkıntı olmadığı için rahatlıkla kullanılabilir.

S: Endüstriyel sulu klimaların temizliği ve bakımları nasıl ve ne kadar sıklıkla yapılır?

C:Evaporatif endüstriyel sulu klimaların temizlik ve bakımları oldukça kolaydır. Pedler, cihazların kış için kaldırılıp saklanmasından en az bir mevsim önce bir kere temizlenmelidir. Suyu sert yerlerde daha sık temizlemeye ihtiyaç duyulabilir. Periyodik olarak yapılacak görsel gözlem de gereklidir. Soğutucunun arka veya üst kısmını, kullanım kılavuzunda belirtilen talimatlara uygun şekilde kaldırın, pedlere bakın. Yoğun mineral tortu belirtileri gösteriyorlar ise temizlenmeleri gerekecektir.

S: Endüstriyel sulu klimaların pedleri nasıl temizlenir?

C:Soğutucunun arka veya üst kısmını, kullanım kılavuzunda belirtilen talimatlara uygun şekilde kaldırın. Not: Cihazın iç kısımlarına erişim sağlamadan önce cihazın fişten çekildiğinden emin olunuz. Pedi cihazdan veya arka panelden sökün. Hortum kullanarak temiz su ile pedi durulayın veya mineral tortu temizlenene kadar pedi suya batırın. Batırma yaptığınız leğen vs nin suyunu, temizleme işlemini hızlandırmak için değiştirebilirsiniz. Pedi güneşte kurutun. Pedi arka panele yeniden monte edin veya cihazın içine takın. Soğutucu üst veya arka paneli değiştirin.

S: Endüstriyel sulu klimaların pedleri ne sıklıkla değiştirilir?

C:Pedler, yeniye göre soğutma verimliliklerini kaybettiklerinde değiştirilmelidir. Bu genelde ped üzerindeki mineral tortunun pedin üzerinden geçen suyun işlem sırasında emilemeyecek kadar ağırlaştığında gerçekleşir. Pedler uygun bir şekilde temizlenir ve bakımları yapılır ise ömürleri 3-5 yıl veya daha fazla olmaktadır. Ancak müşterilerimize pedlerini en iyi soğutma performansını elde edebilmek açısından 2-3 yılda bir değiştirmelerini tavsiye ediyoruz.

S: Neden kapı ve pencereler açık olmalıdır?

C:Klimalandırılmış Soğutmanın aksine evaportaif bir soğutucudan tam potansiyel alabilmek için sıcak ve kuru dış ortam havasını çekip su ile doymuş pedlerden geçirmek gerekmektedir. Bu nemlenmeye yol açacak ve hava sıcaklığında düşüşe sebebiyet verecektir. Ancak soğutma işlemi, odaya giren havanın da nemini arttırmaktadır. Nemdeki artış, odanın diğer ucundaki bir kapı veya pencerenin açık kalması sureti ile nemli, soğutulmuş havanın dışarı atılmasını gerekli kılar. Soğutucu kapalı bir odada çalıştırılır ise sadece oda içerisindeki çoktan neme doymuş havayı çeker. Bu durum devam ettirilir ise oda içerisindeki sıcaklık ve nem değerleri, çabucak rahatsızlık verecek seviyelere yükselir. Her bir cihaza eklenmiş olan Çabuk kurulum kılavuzunda yer alan talimatların uygulanması evaporatif sulu soğutucunuzdan en yüksek performansın alınması açısından hayati önem teşkil eder.

S: Ne kadar su koymalıyız?

C:Gerekli olan su miktarı, cihaz tipinize bağlı olarak değişir. Doğru seviyenin belirlenmesine yardımcı olabilmek için her bir evaporatif sulu soğutucu, su seviyesi göstergesine sahiptir. Bu gösterge, alt drenaj kısmında yer alır. Gösterge, su rezervinin dolduğunu işaret edene kadar su koyun. Aşırı doldurulursa su, cihazdan akacaktır.

S: Evaporatif sulu klimalar, belli iklimler için daha mı uygundur?

C: Evaporatif soğutma, özellikle havanın sıcak ve nemin düşük olduğu yerler için uygun bir seçimdir. Bununla birlikte daha yüksek neme sahip bölgelerde, Evaporatif soğutmanın uygun maliyetli kullanımlarının olduğu kanıtlanmış olup dolayısı ile Evaporatif soğutma, bu tip bölgeler içinde uygun bir uygulamadır. Örneğin sanayi tesisleri, ticari tip mutfaklar, çamaşırhaneler, kuru temizleme tesisleri, seralar, spot soğutma gerektiren yerler (yükleme alanları, depolar, fabrikalar, inşaat sahaları, atletizm organizasyonları, çalıştaylar, garajlar ve evcil hayvan kulübeleri) ve kapalı alanlarda yapılan tarımsal faaliyetler (kümesler, çiftlikler, hayvan yetiştirme çiftlikleri ve süt ürünleri.

S: Evaporatif soğutmanın, klimalandırılmış soğutmaya kıyasla ne gibi üstünlükleri bulunmaktadır?

C: Evaporatif soğutma; klimalı soğutma ünitelerine göre yüksek oranda enerji tasarrufu sağlayacaktır. Tasarımın basitliği, düşük bakım gerekliliklerini beraberinde getirir. Evaporatif sulu soğutucu, taze, filtrelenmiş hava sağlar. Dış ortamın havası, soğutulur ve içerideki hava dışarı üflenir. Önemli enerji tasarrufu ve sürekli tazelenen hava ile endüstriyel / ticari soğutucu; alansal soğutma ve spot (nokta) soğutması gerektirebilen fabrika, çamaşırhane, cami, okul, tarımsal faaliyetler, restoranlar ve daha pek çok uygulama için idealdir.

S: Soğutucu pedleri ne sıklıkta temizlemeliyim?

C: Pedler, cihazların kış için kaldırılıp saklanmasından en az bir mevsim önce bir kere temizlenmelidir. Suyu sert yerlerde daha sık temizlemeye ihtiyaç duyulabilir. Periyodik olarak yapılacak görsel gözlem de gereklidir. Soğutucunun arka veya üst kısmını, kullanım kılavuzunda belirtilen talimatlara uygun şekilde kaldırın, pedlere bakın. Yoğun mineral tortu belirtileri gösteriyorlar ise temizlenmeleri gerekecektir.

Not: Cihazın iç kısımlarına erişim sağlamadan önce cihazın fişten çekildiğinden emin olunuz.

S: Pedleri nasıl temizleyebilirim?

C: Soğutucunun arka veya üst kısmını, kullanım kılavuzunda belirtilen talimatlara uygun şekilde kaldırın. Not: Cihazın iç kısımlarına erişim sağlamadan önce cihazın fişten çekildiğinden emin olunuz. Pedi cihazdan veya arka panelden sökün. Hortum kullanarak temiz su ile pedi durulayın veya mineral tortu temizlenene kadar pedi suya batırın. Batırma yaptığınız leğen vs nin suyunu, temizleme işlemini hızlandırmak için değiştirebilirsiniz. Pedi güneşte kurutun. Pedi arka panele yeniden monte edin veya cihazın içine takın. Soğutucu üst veya arka paneli değiştirin.

S: Pedler ne sıklıkla değiştirilmelidir?

C: Pedler, yeniye göre soğutma verimliliklerini kaybettiklerinde değiştirilmelidir. Bu genelde ped üzerindeki mineral tortunun pedin üzerinden geçen suyun işlem sırasında emilemeyecek kadar ağırlaştığında gerçekleşir. Pedler uygun bir şekilde temizlenir ve bakımları yapılır ise ömürleri 3-5 yıl veya daha fazla olmaktadır. Ancak müşterilerimize pedlerini en iyi soğutma performansını elde edebilmek açısından 2-3 yılda bir değiştirmelerini tavsiye ediyoruz.

S: Neden soğutucu, beklediğim kadar soğutmuyor?

C: öncelikle su haznesini kontrol ediniz ve dolu olduğundan emin olunuz. Cihazın ön veya üst yüzünde bulunan su göstergesi tam konumda olmalıdır. Evaporatif soğutma neme duyarlıdır. Soğutulan havanın nemi ne kadar az ise soğutucu sıcaklığı o kadar düşürebilecektir. Soğutucu uygun bir şekilde soğutmuyor ise cihazın çekmekte olduğu dış ortam havasının nemini kontrol ediniz. Nem oranı %55 in üstünde ise cihaz, kendi boyutundaki ve tipindeki bir evaporatif soğutucunun soğutabileceği en düşük ısıyı üretmekte demektir. Dış ortam nemi düşük ise cihaz düzgün kurulmamış demek olabilir. Kapı ve pencereler açık bırakılmalı çapraz havalandırma yapılmalıdır. Lütfen daha detaylı talimatlar için her bir cihazın yanında sunulan çabuk kurulum kılavuzunu inceleyiniz.

S: Neden kapı ve Pencereler açık olmalıdır?

C: Klimalandırılmış Soğutmanın aksine evaportif bir soğutucudan tam potansiyel alabilmek için sıcak ve kuru dış ortam havasını çekip su ile doymuş pedlerden geçirmek gerekmektedir. Bu nemlenmeye yol açacak ve hava sıcaklığında düşüşe sebebiyet verecektir. Ancak soğutma işlemi, odaya giren havanın da nemini arttırmaktadır. Nemdeki artış, odanın diğer ucundaki bir kapı veya pencerenin açık kalması sureti ile nemli, soğutulmuş havanın dışarı atılmasını gerekli kılar. Soğutucu kapalı bir odada çalıştırılır ise sadece oda içerisindeki çoktan neme doymuş havayı çeker. Bu durum devam ettirilir ise oda içerisindeki sıcaklık ve nem değerleri, çabucak rahatsızlık verecek seviyelere yükselir. Her bir cihaza eklenmiş olan Çabuk kurulum kılavuzunda yer alan talimatların uygulanması evaporatif sulu soğutucunuzdan en yüksek performansın alınması açısından hayati önem teşkil eder.

S: Ne kadar su koymalıyım?

C: gerekli olan su miktarı, cihaz tipinize bağlı olarak değişir. Doğru seviyenin belirlenmesine yardımcı olabilmek için her bir evaporatif  soğutucu, su seviyesi göstergesine sahiptir. Bu gösterge, alt drenaj kısmında yer alır. Gösterge, su rezervinin dolduğunu işaret edene kadar su koyun. Aşırı doldurulursa su, cihazdan akacaktır.

S: Başlatma anında havanın hafif bir kokusu var?

C: bazen Evaporatif sulu soğutucu ilk defa çalıştırıldığında hafif bir koku ortaya koyar. Bu kokuyu gidermek için cihazı bir saat boyunca çalıştırın, ardından su haznesindeki tüm suyu tahliye edin ve taze su ekleyin. Koku devam ederse, koku giderilene kadar bu prosedürü tekrar edin.

S: Mobil Sulu Cihazı ne Sıklıkla Doldurmalıyım?

C: Zamanın uzunluğu havanın kuruluğuna ve soğutucunun çalışma hızına bağlı olarak değişir. Genelde verilen su, bir gün veya yarım gün için yetmelidir çünkü su haznesi, 8 saatlik kullanım veya 4 saatlik harcama için tasarlanmıştır.

S: Pompa Kuru olarak çalışabilir mi?

C: Cihaz, içerisinde su olmadan da güven içerisinde çalışabilir. Bu durum, cihaza veya su pompasına herhangi bir zarar vermeyecektir. Hiçbir zaman cam akvaryumlarda kullanılan türde bir yüzen pompaya sahip bir soğutucu seçmeyin. Bu tipler, su olmadığında yanabilir ve tehlike yaratabilir.