Evaporatif Sulu Soğutucuların Tipleri ve Kullanım Alanları

Evaporatif Sulu Soğutucuların Tipleri ve Kullanım Alanları

 

Evaporatif sulu soğutucuların çok sayıda kullanımları alanları olduğu kadar çok çeşitli tipleri de bulunmaktadır. Depolar ve üretim birimleri için endüstriyel evaporatif sulu soğutucular kullanılırken evler için de sabit ve portatif evaporatif sulu soğutucu ürünleri kullanılmaktadır. Küçük ve portatif evaporatif sulu soğutuculardan, büyük ve sabit evaporatif sulu soğutuculara kadar tüketici ihtiyaçlarına karşılık gelen birçok farklı büyüklüklerde evaporatif sulu soğutucu bulunmaktadır.

 

Portatif mobil evaporatif sulu klima soğutucular

 

Bu tip soğutucular çok fazla yer gerektirmezler. Dolayısıyla büyük salonlar ve yatakhaneler için son derece idealdirler. Son derece kolay kullanımlı olan bu araçlar bir odadan diğer odaya kolaylıkla götürülebilirler.

Mobil sulu klimalar için tıklayınız.

 

Evler ve konut kullanımları

 

Günümüzde soğutucu piyasası maliyet faktörü sebebiyle klima türü soğutuculardan evaporatif sulu soğutucu ürünlerine doğru kaymaktadır. Geleneksel split tipi klimaların yüksek elektrik faturaları üretim tesislerinin olduğu kadar hane halkı bütçelerinin üzerinde de ağır bir yük oluşturmaktadır. Bunun dışında kurulum ve bakım masraflarının çok daha düşük olması evaporatif sulu soğutucuları çok daha cazip hale dönüştürmektedir.

 

Evaporatif sulu soğutucuların fiyatları da geleneksel klimalara göre çok daha düşüktür.

 

Endüstriyel üretim birimleri

 

Depolarda, üretim alanlarında, garajlarda, araştırma ve geliştirme birimlerinde, hastanelerde, havaalanı hangarlarında, spor tesislerinde etkin bir soğutma için endüstriyel evaporatif sulu soğutucular kullanılmaktadır. Tipik bir endüstriyel evaporatif sulu soğutucu 300 metrekareye kadar alanı soğutabilmektedir. Bu tür soğutucular sadece elektrik tüketiminde tasarruf yapmakla kalmazlar aynı zamanda suyu da israf etmeden kullandıkları için çevreye herhangi zarar vermezler.

Endüstriyel Sulu Soğutucu Klimalar için tıklayınız.

 

Seralar

 

Evaporatif sulu soğutucuların çalışma prensibi doğal olan suyun buharlaşma mekanizmasına dayalıdır. Bu çerçevede evaporatif sulu soğutucular seralara ve bu seralarda bulunan bitkilere sadece serin ve konforlu bir ortam sunmakla kalmaz aynı zamanda onların ihtiyacı olan nemi de sağlarlar. Geleneksel klima tipi soğutucular gibi pencerelerin ve kapıların kapatılmasını gerektirmedikleri için bitki ve filizlerin büyümesi için çok daha uygun bir ortam yaratırlar.

 

Evaporatif sulu soğutucuların cihaz özellikleri

 

Bu cihazlar genel olarak son derece dayanıklı kasa materyalinden, hızlı bir fandan, soğutma pedinden, su tankından ve pompasından oluşmaktadırlar. Tankların büyüklüğü su eklemeden ne kadar süre cihazın soğutma yapacağını belirlerken bazı cihazlar nem alıcı özelliğe sahiptirler. Yüksek sıcaklığın ve nemin bulunduğu bölgelerde bu özellik sayesinde cihaz ortamdaki fazla nemi alarak konforlu bir ortam yaratmaktadır.

 

Evaporatif sulu soğutucuların avantajları

 

*Düşük işletim maliyetleri

*Düşük enerji tüketimi

*Çevre dostu; atmosfere zararlı gazları yaymaması

*Düşük bakım masrafları

*Sessiz çalışma

*Sıcaklığı ve nemi kontrol etme

*Hızlı soğutma

*Geniş alanları soğutabilme

 

Yüksek sıcaklığın olduğu bölgelerdeki sanayi kuruluşları evaporatif sulu soğutuculardan yoğun bir şekilde yararlanmaktadırlar. Hatta bazı işletmeler bu soğutma birimlerini çalıştırmak için su kuleleri kurmaktadırlar. Birçok tesise dışarıdan bakıldığında bu türden su kuleleri kolaylıkla fark edilebilir. Evaporatif sulu soğutucular üretken bir çalışma için sağlıklı bir atmosfere ihtiyaç duyan işçilerin çalışma koşullarını iyileştirmektedir.

 

Sonuç olarak, ev ve sanayide birçok çok kullanım alanı bulunan evaporatif sulu soğutucular düşük maliyetleri ve sağlıklı soğutma kapasiteleri ile günümüzde talebi en çok artan soğutma çözümünü oluşturmaktadırlar.

Evaporatif soğutucu fiyatları için tarafımıza ulaşınız.