Hangi Evaporatif Sulu Klima Soğutucuyu Almalıyım

Hangi Evaporatif Sulu Klima Soğutucuyu Almalıyım?

 

Evaporatif sulu klima soğutucu suyun buharlaştığı yerden ısıyı götürmesi prensibine dayanan ve binlerce yıldır çok çeşitli coğrafyalarda farklı şekillerde uygulama bulmuş araçlardır. Çok yüksek nemin olduğu iklimler haricinde dünyanın her yerinde düşük maliyetli ve pratik bir soğutma aracı olarak kullanılmışlardır ve bugün de modern versiyonları ile kullanılmaktadırlar.

 

Evaporatif klima sulu soğutucularını harika soğutma araçları yapan birçok faktör bulunmaktadır. Fakat bunlardan en önemlileri

  • Doğal buharlaşma yöntemini kullanmaları ve
  • Ne sağlığa ne de çevreye yönelik kötü bir yan etkisinin olmamasıdır.

 

Doğal buharlaşma prensibini kullanan evaporatif sulu soğutucular klimalar gibi havaya zararlı kloroflorokarbon emisyonu veya diğer sera gazlarını vermez. Soğutucudan çıkan hava taze ve nemlidir ve insanların ve diğer canlıların solunum sistemleri ve genel sağlıkları için son derece faydalıdır.

 

Evaporatif sulu klima soğutucular aynı zamanda çok yönlüdürler. Hem küçük ve kapalı odalarda hem de geniş ve açık alanlarda verimli bir şekilde kullanabilirler.

 

Evaporatif sulu klima soğutucular ayrıca son derece ekonomiktirler. Cihazın ücreti makul bir seviyededir. Kurulum ve bakım masrafları göreceli olarak düşüktür ve çok az miktarda enerji tüketmektedirler. Bu da hem üretim yerlerinde hem de evlerde enerji faturalarına pozitif bir şekilde yansımaktadır.

 

Genel olarak harika cihazlar olan evaporatif sulu soğutucular yine de her üründe olduğu gibi farklı kalitedirler. En iyi ürünü almak bazen son derece zor bir karar olabilir.

 

Sizin için olabilecek en iyi evaporatif sulu soğutucunun seçimi diğer faktörlerin yanı sıra soğutma ihtiyacınıza bağlı olacaktır. Bu açıdan ilk başta soğutma ihtiyacınızın büyüklüğünü bilmeniz önemlidir.

 

Evaporatif sulu klimanın soğutucunun markası (Springday) 

 

Marka kaliteyi işaret ettiği için bildiğiniz bir evaporatif sulu soğutucu markası varsa o markanın ürününü satın almalısınız. Ama eğer bildiğiniz bir marka yoksa rasgele bir seçim yaparak ürün satın almamalısınız. Biz sizlere Springday marka soğutucuları öneriyoruz (sebeblerini aşağıda açıklayacağız)

 

Evaporatif sulu soğutucular genel olarak basit soğutucu sistemleri olduğu için temel birkaç unsurdan oluşurlar ve eğer bu unsurlar kaliteli malzemeden yapılmışlarsa soğutucunuzu uzun yıllar boyunca hiçbir sorun yaşamadan kullanabilirsiniz.

 

Evaporatif sulu soğutucunun pedi

 

Soğutma pedleri evaporatif sulu klima soğutucuların en önemli parçalarından birisidir ve soğutma işinin çok önemli bir bölümünü üstlenmektedirler. Pedin kalitesi evaporatif sulu soğutucunuzdan elde edeceğiniz soğutma kalitesini doğrudan etkileyecektir.

 

Evaporatif soğutucu pedi selüloz malzemesinden yapılmışlardır ve arı peteğine benzemektedirler. Daha etkin ve dayanıklıdır ve daha az bakım gerektirirler.

Bizim Springday evaporatif cihazlarımızda kullandığımız  pedler kalitelidir ve hurdadan yapılmamaktadır. Ürünü ucuza sunan bazı markaların  evaporatif sulu soğutucu pedleri  hurda pedlerin tekrardan dönüşümünden  yapılmaktadır.

Su tankı kapasitesi

 

Evaporatif sulu soğutucunun büyüklüğü su tankı büyüklüğünü belirleyecektir. Fakat bu aynı büyüklükteki evaporatif sulu klima soğutucuların aynı büyüklükte su tankı kapasitelerine de sahip oldukları anlamına gelmemektedir. Aynı büyüklükteki cihazların farklı kapasitede tankları olabilir. Bu farklılık elbette çok büyük seviyelerde olmayacaktır. Bununla birlikte bir ürünün su tankı kapasitesi ne kadar büyükse o kadar iyi olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü bu büyüklük cihazın yeniden su doldurulmaya ihtiyaç duymadan ne kadar süre çalışmaya devam edeceğini belirleyecektir. Bizim mobil evaporatif sulu soğutucularımızın su tankı kapasitesi muadil ürünlere göre daha fazla kapasitededir. Bu da sıcak kavurucu yaz günlerinde daha uzun süren serinleme rahatlığı sunmaktadır.

 

Farklı hız opsiyonu

 

Çoğu evaporatif sulu soğutucunun hava akımını ayarlayan ve farklı hız opsiyonları sunan kontrol paneli bulunmaktadır. Bununla birlikte bazılarında bu kontrol bulunmamaktadır. Kesinlikle bu fonksiyonu sunan cihazları almalısınız. Belirli bir zamanda bulunduğunuz odanın, alanın soğutma ihtiyacı değişiklik gösterebilir. Buna göre cihazınızı çalıştırmanız hem enerji tasarrufu yönünden hem de cihazın eskimemesi açısından fayda yaratacaktır.

 

Evaporatif cihazın dizaynı

 

Evaporatif sulu soğutucuların çok farklı dizaynları bulunmaktadır. Biraz araştırmayla hem istediğiniz özelliklere sahip hem de estetik olarak beğendiğiniz bir evaporatif sulu soğutucuyu kolaylıkla bulabileceğinizden emin olabilirsiniz. Springday cihazlarımızın dizaynları son derece modern ve estetikdir.

sulu klima uygulama örneği

 

Portatiflik

 

Sabit bir (genellikle fabrikalarda endüstriyel kullanımda) evaporatif sulu soğutucu yerine hareket edebilen bir evaporatif sulu soğutucuyu tercih edebilirsiniz. Bu iki soğutucunun soğutma fonksiyonu yönünden birbirlerine herhangi bir üstünlüğü bulunmamaktadır. Bununla birlikte portatif evaporatif sulu soğutucuyu evinizin istediğiniz yerine götürüp o odayı soğutabilirsiniz. Bu açıdan portatif soğutucunuzun tekerleklerinin ve tekerlek aksamının sağlam olması, cihazı taşıyabilmesi ve tekerleklerin kolaylıkla dönebilmesi önemlidir. Böylece cihazın portatiflik (mobil) işlevinden azami bir şekilde yararlanabilirsiniz.

 

Boş Tank Alarmı

 

Soğutucu ünitenizin durmasını ve bozulmasını engellemek için su seviyesinin belirli bir seviyenin altına düşmemesi gereklidir. Bunun için birçok üretici cihazlara su seviyesinin çok düşük bir seviyeye indiğini gösteren alarm sistemleri koymaktadırlar. Aldığınız üründe de bu boş tank alarmının olduğundan emin olmalısınız.

 

Evaporatif sulu klima soğutucu satın almayı düşünüyorsanız bunun harika bir yatırım olacağından emin olabilirsiniz. Alacağınız ürün soğutmak istediğiniz ortamları düşük maliyetlere etkin bir şekilde soğutacaktır. Elbette bazı ürünlerin diğer ürünlerden daha iyi olduğunu unutmayınız. En iyi ürünü seçmek için yukarıda sıraladığımız kalite unsurlarını düşünürseniz ve alacağınız üründe bu unsurları ararsanız en doğru seçimi yapmış olursunuz ve cihazınızı uzun yıllar boyunca sorunsuz ve keyifli bir şekilde kullanabilirsiniz. Evaporatif sulu klima fiyat konusunda ve diğer öğrenmek istedikleriniz hakkında lütfen bize danışınız.

Sulu Klima uygularımız Endüstriyel Klimalarımız , Mobil Klimalarımız için tıklayınız.