İnfrared ısıtıcılar nedir ?

İNFRARED NEDİR? INFRARED ISITICILAR NEDİR?

Isının ışıkla taşınma şekli olup, güneş ışıklarının bir kısmına verilen addır. Infrared ışıklarının diğer ışıklardan (sarı, mavi, yeşil ışık vb.) farkı ise ısıyı diğerlerinden daha fazla taşıyabilmesidir. Ayrıca uzay boşluğunu geçerek dünya-mıza kadar gelen ve dünyayı ısıtan güneş ışıkları da İnfrared ışıklardır. Infrared ışıkları güneş ışınların ın 0,76-300 mikrometre dalga boyu aralığındaki ışıklardır. Turuncu renginde olup, güneşin doğuşu ve batışı sırasında net olarak görülebilen ışıklardır.

 

Infraredin en büyük özelliği havayı ısıtmadan yani havayı aracı olarak kullanmadan direkt olarak objeleri ısıtmasıdır. Güneş de ısısını dünyaya kadar ışığı ile taşımakta, kışın karlı havada bile güneş varken ortam ısısı artmaktadır. Günümüzde infrared ışıkları haberleşme alanından tıbba ısıtma sistemlerine kadar geniş bir kullanım alanına sahiptir. Infraredin tedavi amaçlı kullanımı M.Ö. 300’lü yıllara dayanmaktadır. O zamanlarda Tibet Dağlarında yaşayan Finliler ınfrared ışıklarını tedavi amaçlı kullanmışlardır. Ayrıca yogacılar da göz tedavisi için ınfrared önermişlerdir. Infraredin bilimsel olarak keşfi ise 18. Yüzyıla dayanmaktadır. (1800 yılında) Sir Frederic William Hearschel, renk tayflarının ne kadar ısı taşıdığını görmek amacıyla deneyler yapmıştır.

İnfrared Isıtma Sisteminin Farkı Ne?

Bu ısıtma sisteminin en önemli özelliği ısıyı ışık ile taşıyabiliyor olmasıdır. Aynı zamanda havayı ısıtmadan yani havayı bir aracı olarak kullanmadan direkt olarak sadece objeyi ısıtıyor olması da yine infrared ısıtma sistemlerinin önemli ve fark yaratan özellikleri arasında yer alıyor. Öncelikle bilinmesi gereken husus infrared ısıtma sistemlerinde kullanılan ışıklar diğer ışıklardan daha fazla ısı taşıyabiliyor.

İnfrared Isıtıcıların kullanım alanları nereler?

İnfrared ısıtıcılar, günümüzde çok geniş kullanım alanlarına sahiptir. Özellikle açık ve yarı açık alanlara sahip, ısıtma ihtiyacı olan her türlü ortamda, diğer sistemlere göre fiayat performans açısından birinci tercih olarak kendini göstermektedir. Kış aylarında ısıtma ihtiyacı duyulan alanlarda, özellikle işletmeler müşteri memnuniyetini sağlamak adına, infrared ısıtıcıları tercih etmektedir.

Cafeler, Restoranlar, Kıraathaneler, Çay bahçeleri, Atölyeler, Yazlıklar, Bahçeler, Kamelyalar, Düğün salonları, Camiler, Yemekhaneler, Fabrikalar, Tamirhaneler, Teraslar, Spor salonları vb.  alanlarda  infrared ısıtıcılar kullanılmaktadır.

Diğer ısıtıcı çeşitlerimiz için lütfen tıklayınız ve ilgili sayfayı ziyaret ediniz.

Masa altı ısıtıcılar

Seramik Fanlı Isıtıcı