Portatif Mobil Evaporatif Sulu Soğutucu Almadan Önce Bilinmesi Gereken 7 Şey

 

Yazı serin bir şekilde geçirmek herkesin hakkı… Fakat iyi bir soğutucu olmadan ağır sıcak günleri arkada bırakmak neredeyse imkansız. Klima gibi popüler soğutucuların sağladıkları faydanın yanı sıra ortama taze olmayan hava vermeleri, yüksek enerji maliyetleri gibi dezavantajları bulunmaktadır. İşte bu noktada evaporatif sulu soğutucu klimalar bütün bu dezavantajları ortadan kaldıran bir çözüm olarak karşımıza çıkmaktadır. Az enerji tüken evaporatif sulu soğutucular son derece sağlıklı (100 % Taze Hava) bir soğutma görevi görmektedirler.

 

Evaporatif sulu soğutucuların bir diğer ismi çöl kliması soğutucusudur. Bunun nedeni ortam havasına verdiği nem ile ortamın hem optimum nem seviyesine ulaşması hem de soğutma görevini en etkin bir şekilde yerine getirmesidir. Kısaca evaporatif sulu soğutucular sıcak ve kuru iklim bölgelerinde yaşayanlar için biçilmiş kaftandır.

Evaporatif sulu soğutma sistemleri ortama su buharı vererek ve böylece sıcaklığı düşürerek çalışan sistemlerdir. Buharlaşma ile soğutma doğal bir süreçtir. Su fıskiyelerinin yakınında durduğunuzda hissettiğiniz soğukluk işte bu doğal soğutma sürecinin bir sonucudur. Aynı süreç evaporatif sulu soğutucularda da kullanılmaktadır.

 

 1. Evaporatif sulu soğutucular için doğru iklimde yaşıyor muyum?

 

Evaporatif sulu soğutucular yüksek sıcaklıkların ve düşük nemin olduğu bölgelerde ortamın sıcaklığını 10-20 derece arasında etkin bir şekilde düşürebilmektedir. Bu açıdan bulunduğunuz bölgenin yaz sıcaklıklarını ve nem oranlarını araştırmalısınız. Şunu da belirtmek gerekir ki eğer bir soğutucu ortamın sıcaklığını 20 derecenin altına indirebiliyorsa o ortam için gerekli konforu yaratabiliyor demektir.

 

 1. Portatif evaporatif sulu soğutucu kullanmanın avantajları nelerdir?

 

 1. Enerji etkinlik: Portatif evaporatif sulu soğutucular elektriğe çok fazla para harcamadan ortamınızı serinletmek için son derece etkin bir çözümdür. Evaporatif sulu klima soğutucuları  geleneksel klimalara göre %50’ye kadar maliyet avantajı sunmaktadır. Cihazın az miktarda elektrik dışında ihtiyaç duyduğu tek şey sudur. Hatta bazı evaporatif sulu soğutucular elektriğe ihtiyaç duymadan sadece su ile çalışırlar.
 2. Sıfır emisyon: Sıfır emisyon üreten cihaz kompresör veya soğutucu gaz da içermez ve hiçbir zehirli kimyasalı havaya salmaz. Soğutucu gazlar çevreye zarar vermekte ve ozon tabakasını inceltmektedirler. Doğal soğutma sağlayan evaporatif sulu soğutucular çevreye dost cihazlardır.
 3. Hava kirliliğinin önlenmesi: Soğutucunun içinde havaya koku yayan kirli unsurları ve kirleri tutan bir filtre bulunmaktadır. Bu odanın havasının kalitesini artırmaktadır.
 4. Portatif ve pratik olması: Cihazınızı kolaylıkla istediğiniz yere götürebilirsiniz.
 5. Düşük maliyetli kurulum: Geleneksel klimalara karşın evaporatif sulu soğutucuları kurmak için ilave masraf yapmanız dahi gerekmez. Belirli bir süre sonra tankı, motoru ve filtreyi temizlemeniz tavsiye edilir.
 6. Nem: Evaporatif sulu soğutucular evinizin içindeki nem miktarını artırırlar. Bu yüzden, eğer kuru bir iklim içinde yaşıyorsanız cihazınız odanızdaki nem miktarını artırırken konfor seviyesini de aynı şekilde yükseltecektir. Geleneksel klimalar tam tersine ortam içindeki nemi alırlar. Dolayısıyla, kuru ortamı çok daha kuru ve konforsuz hale dönüştürürler.

 

 1. Portatif evaporatif sulu soğutucuların dezavantajları

 

– Evaporatif sulu soğutucular ortam içindeki nemi artırdıkları için yüksek nemli ortamlarda ve bölgelerde kullanılmazlar.

– Klimalar kadar düşük soğutma seviyelerine inemezler.

– En az ayda bir temel bakım yapılmalıdır.

– Sürekli su kullanırlar. Sınırlı su tedarikinin olduğu bölgeler için bu sorun oluşturabilir.

 

 1. Portatif evaporatif sulu soğutucu, klima ve fan karşılaştırılması : Özellikler

 

ÖZELLİK PORT. EVA. SULU SOĞUTUCU KLİMA FAN
Fiyat/değer Ekonomik Pahalı Ucuz
Enerji kullanımı Az Çok Az
Etkinlik Soğuk Sıcak/Soğuk Sadece rüzgar serinliği
Çevre dostu Evet Hayır Evet
Yüksek nemli alanlar İyi çalışmaz İyi çalışır İyi çalışır
Kurulum Hayır Evet Hayır
Günlük bakım Evet, su doldurma Hayır Hayır
Taze hava Evet Hayır Hayır
Portatiflik Evet Hayır Evet
Açık ve kapalı alan kullanımı Hem açık hem kapalı Sadece kapalı alan Hem açık hem kapalı

 

 

 1. Portatif evaporatif sulu soğutucunun büyüklüğünün belirlenmesi

 

Evaportif sulu soğutucular üfleyebildikleri hava miktarı (saat başı metre küp) ile derecelendirilirler.  Gerekli olan portatif sulu soğutucunuzu bulmanız için şu basit formülü uygulamanız yeterlidir:

 

Evaporatif soğutma hesabı ;

Alanın metre karesi x tavan yüksekliği x hava değişim sayısı = gerekli saat başı metre küp hava akışı

 

Hava değişim sayısı tablosu

Ortam Hava değişim Sayısı (saat)
Normal 20-30 kez
Kalabalık yerler 25-40 kez
Yüksek sıcaklığa sahip yerler 35-45 kez
Kokan veya kirli alanlar 45-55 kez
Çok sıcak noktalar 90-120 kez

 

 1. Portatif evaporatif sulu soğutucunun kısımları

 

– Kontrol paneli: Cihazın ne zaman kapanacağını kontrol eden zamanlayıcı, çeşitli fan hızlarına izin veren kontrol düğmesi kontrol panelinde bulunmaktadır. Cihazların uzaktan kumandası da bulunmaktadır.

– Soğutma pedi: Genel olarak aspen ve petek pedleri olmak üzere iki cins ped mevcuttur. Aspen tipi daha ucuzdur. Petek pedleri biraz daha pahalıdır fakat daha kalın ve daha uzun süreli dayanmaktadırlar.

– Su tankı: Bir birimde hortum bağlantısı, su seviyesi göstergesi ve su alım ve deşarj vanaları bulunmaktadır.

– Buz gözleri: Özellikle çok sıcak havalarda bu gözlere buz konulması sıcaklığı düşürücü bir etki yapmaktadır.

 

 1. Evaporatif sulu soğutucusu sistemlerinin bakımı

 

Temizlik: Eğer soğutucunuzu birkaç gün boyunca kullanmayı düşünmüyorsanız bakteri büyümesini önlemek için suyu boşaltabilirsiniz.

 

Bakım: Evaporatif sulu soğutucunuzu her yıl en az iki kez servise baktırtmalısınız. Bu bakımlar en ideal şekilde kış ve yaz öncesinde yapılabilirler. Düzenli bakımlar ile cihazınızın etkinliği ve kullanım ömrü artacaktır. Ayrıca, bakımı kendiniz de yapabilirsiniz.

 

Yaz Öncesi: Filtre pedini iyice temizleyiniz. Gerekliyse yenisiyle değiştirin. Su haznesini temiz su ile doldurun. Biyokıran ile cihazınızı dezenfekte ediniz. Springday bakım ekibi size bu konuda iyi tavsiyelerde bulunabilir. Biz tüm müşterilerimizin en faydayı sağlamasını canı gönülden istiyoruz.

Yaz Sonrası: Kirleri temizleyiniz. Tankı temizlemek için klorlu bir beyazlatıcıya batırılmış bir bez kullanın. Su pompalayıp temiz suyla temizleyip bu suyu boşaltın. Filtre pedini ve hortumu çıkarın ve kurumaya bırakın. Sezon sonunda mutlaka temizleme gerektiğini unutmayınız.