Springday İnfrared Isıtıcılar Hakkında

 

Springday İnfrared Isıtıcılar Hakkında Sık Sorulan Sorular

SPRINGDAY ürünleri ile ilgili sorularınız mı var? Genelde bu sorular, Sık Sorulan Sorular bölümümüzü taramak sureti ile yanıtlanabilir. Aradığınız cevabı bulamadığınız taktirde lütfen e-mail yolu ile destek isteyiniz.

springday cafe ısıtıcı

İnfrared Isıtma Nedir?

İnfrared  ısının ışıkla taşınma şekli olup, güneş ışıklarının bir kısmına verilen addır. Ayrıca uzay boşluğunu geçerek dünya-mıza kadar gelen ve dünyayı ısıtan güneş ışıkları da İnfrared ışıklardır.  Yayılan ışınların dalga boyu kırmızı ışığa yakın olduğundan ötürü de kızılötesi (infra-red) olarak adlandırılır. Infrared ışıklarının diğer ışıklardan (sarı, mavi, yeşil ışık vb.) farkı ise ısıyı diğerlerinden daha fazla taşıyabilmesidir. Infrared ışıkları güneş ışınların ın 0,76-300 mikrometre dalga boyu aralığındaki ışıklardır. Turuncu renginde olup, güneşin doğuşu ve batışı sırasında net olarak görülebilen ışıklardır.

Infraredin en büyük özelliği havayı ısıtmadan yani havayı aracı olarak kullanmadan direkt olarak objeleri ısıtmasıdır. Güneş de ısısını dünyaya kadar ışığı ile taşımakta, kışın karlı havada bile güneş varken ortam ısısı artmaktadır. Günümüzde ınfrared ışıkları haberleşme alanından tıbba ısıtma sistemlerine kadar geniş bir kullanım alanına sahiptir.

İnfrared Isıtıcı Nedir?

İnfrared Isıtıcılar ışık yoluyla ısının taşınması prensibine dayanan,  ısı üreten lamba, ısıyı yansıtan reflektör ve  alimünyum kasadan oluşan  ısıtıcı cihazlardır. Yeni nesil ısıtıcıdır, güneş gibi ısıtır. Diğer ısıtma sistemlerine göre %80 daha verimli çalışır. Sağlıklı ekonomik ve pratik kullanıma sahip ısıtıcılardır.

İnfrared Isıtıcıların çalışma mantığı nedir?

İnfrared ısıtıcılar özel yapıları sayesinde kısa dalga ışınım yaparlar. Kısa dalga ve diğer infrared dalga boyları arasındaki en büyük fark ışınların havayı kat edebilme kabiliyetidir. Zira, tüm infrared dalga boyları için hava içerisinde yol alırken bir kayıp söz konusudur. Fakat bu kayıp kısa dalgada çok daha azdır. Kısa Dalga yayan bir ısıtıcıdan çıkan ışınların %85’i karşı yüzeye ulaşabilir.

Kısa dalga ışınım yayan bir ısıtıcı yapmak için 2250°C flama sıcaklığı gerekir. Piyasada sıkça rastlanan rezistans ve quartz tüp kombinasyonu ile bu sıcaklıklara ulaşmak mümkün değildir. Rezistans ve quartz kombinasyonu flama sıcaklığı 1400°C seviyesinde olan ve orta dalga ışınım yayan ürünler için uygundur. Kısa dalga için ise halojen dolgu gazı içeren ampül teknolojisi kullanmak gerekir.

İnfrared ısıtıcılarda,  halojen dolgu gazı içeren cam lamba içerisinde bulunan flamanın kısa devre edilmesi ile elektrik enerjisinin çift yönlü ve sürekli hareketiyle ısıya dönüşerek halojen gaz sayesinde infrared  kısa dalga ışınım elde edilir. Elde edilen ışık özel tasarım reflektör sayesinde yansıtılır.  infrared ısıtıcıların yüzeyinden yayılan ışınlar da etrafındaki cisimlere çarparak yüzeylerinde ısınma etkisi yaratırlar.

Kısa dalga ürünlerin ışınım iletme kabiliyeti daha yüksek olduğundan özelikle dış ortam ısıtması veya spot ısıtma ihtiyacı olan yerlerde daha verimli ve etkili olurlar. Bu sayede daha küçük kapasiteli ısıtıcı ile, yani daha az enerji harcayarak, daha etkili ısıtma yapmak mümkündür.

İnfrared Isıtma nerelerde Uygulanır?

Kısa dalga ürünlerin ışınım iletme kabiliyeti daha yüksek olduğundan özelikle dış ortam ısıtması veya spot ısıtma ihtiyacı olan yerlerde daha verimli ve etkili olurlar. Bu sayede daha küçük kapasiteli ısıtıcı ile, yani daha az enerji harcayarak, daha etkili ısıtma yapmak mümkündür. İnfrared ısıtıcılar, günümüzde çok geniş kullanım alanlarına sahiptir. Özellikle açık ve yarı açık alanlara sahip, ısıtma ihtiyacı olan her türlü ortamda, diğer sistemlere göre fiyat performans açısından birinci tercih olarak kendini göstermektedir.

Eğer küçük bir alanı hızlı bir şekilde ısıtmak istiyorsanız infrared ısıtıcı kullanabilirsiniz. Kalorifer, soba gibi ısıtıcılar önce havayı sonrasında ise nesneleri ısıtırlar. Infrared ısıtıcılar ise doğrudan nesneleri (ve insanları) ısıtırlar. Bu anlamda küçük bir mekanı ısıtmada ve bir yere ısı takviyesinde infrared ısıtıcılardan faydalanabilirsiniz.

cafe restoran ısıtıcı

Kullanım alanlarını şu şekilde sıralayabiliriz

Cafeler, Restoranlar, Kıraathaneler, Çay bahçeleri, Atölyeler, Yazlıklar, Bahçeler, Kamelyalar, Düğün salonları, Camiler, Yemekhaneler, Fabrikalar, Tamirhaneler, Teraslar, Spor salonları vb Kafeler için masa altı ısıtıcısı

 

İnfrared Isıtmanın avantajları Nelerdir?

İnfrared ısıtıcılaraı diğer ısıtma sistemlerine göre bir çok avantaja sahiptir. Avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz.

Yeni nesil güneş gibi ısıtır
Diğer ısıtma sistemlerine oranla %80 verimli çalışır
Hızlı ısınır ve ısıtır
Sağlıklı, ekonomik ve pratik kullanıma sahiptir
Uzaktan kumanda ile pratik açılıp kapatılabilir ve ısı ayarı yapılabilir
Enerji tasarrufu sağlar
Kurulum ve işletme maliyetleri ekonomiktir
Rüzgardan ve hava akımından etkilenmez
İç ve dış mekanlarda kullanılabilir
Dikey ve yatay kullanıma uygundur
Kolay montaj ve kuruluma sahiptir
Uzun ömürlüdür.

 

İnfrared ısıtıcılar açık alanı ısıtır mı?

İnfrared ısıtıcılar yapısı gereği güneş mantığında infrared ışınlarla ısı taşınması olduğu için rüzgardan yağmurdan vs. etkilenmez.  Işığın çarptığı yüzey ısındığı için açık  alanlar için alternatifsiz ısıtma sistemlerinden biridir. Açık alanları ısıtmada işletmeler açısından fiyat performans açısından ilk sırada yer alır.

İnfrared yağmurdan sudan rüzgardan etkilenir mi?

İnfrared ısıtıcılar yapısı gereği sudan etkilenmezler. Üzerine su tutulsa dahi çalışmaya devam eder. Bunun için bir video çektik Infrared su geçirmezilik testi lütfen izleyiniz. Aynı şekilde ışık yoluyla ısı transferi olduğu için rüzgardan da etkilenmez.

İnfrared ısıtıcıların ömrü ne kadardır ?

Springday İnfrared ısıtıcılarda lambanın ömrü ortalama 6000 saattir.

İnfrared Isıtıcı kullanılmasında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Infrared ısıtıcı satın alırken, aldığınız ürünün yetkili makamlarca onaylandığından emin olmalısınız. Sahte infrared ısıtıcılar ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilmektedir.

Doğrudan deriye temas eden ışınlar, ciltte kurumaya sebep olabilmektedir. Bu sebeple ısıtıcının çok yakınında durmamak gerekir.

Infrared ısıtıcılarda yayılan enerjinin hangi düzeyde olduğu önemlidir. Önerilen koruma değerlerinin üzerinde olması durumunda katarakta sebep olabilmektedir.

Bunların yanı sıra uzun süreli kullanımda yüklü bir elektrik faturasıyla karşılaşmanız da olası.

Tüm ısıtıcılarımız için tıklayınız. Isıtıcı uygulamalarımız için tıklayınız.