Sulu Klima Gaziantep

Springday Sulu Klima Gaziantep Bölge Müdürlüğümüz

Sam Mahallesi 61. Sokak No:2 /A

Şehit Kamil / Gaziantep

Gsm : 0 542 814 81 40

[email protected]

 

Evaporatif Sulu Klima Soğutucuların Özellikleri

 

Evaporatif sulu soğutucular sıcak ve kuru iklimlerde (Gaziantep başta olmak üzere tüm Güney Doğu Anadolu ve Doğu Anadolu iklimlerinde) birçok uygulaması olan ve soğutmada önemli bir rol oynayan soğutma çözümleridir. İç ortamlarda sıcak yüzünden konforlu zaman geçirememenin veya endüstriyel üretim tesislerinde (fabrikalar, ataölyeler, camiler, seralarda, büyükbaş hayvan çiftliklerinde) verimli bir çalışma yapamamanın söz konusu olduğu durumlarda birebir bir çözüm sunmaktadır. Geleneksel klima türü gazlı soğutma mekanizmalarına sahip cihazlar aynı havayı devridaim bir şekilde soğutarak aynı ortama geri vermektedirler. Bu elbette havanın tazeliğini ve insan bedeni için yenileyici özelliğini kaybetmesi anlamına gelmektedir. Bu istenen bir durum değildir. Yine de sıcak ortamlara mutlaka bir çözüm bulunmalıdır. Özellikle endüstriyel alanlarda sıcaklık üretimin ve verimliliğin azalmasında en başta gelen faktörlerden birisidir.

 

Bununla birlikte evaporatif sulu klima soğutucular su buharlaşmasının yarattığı soğutma mekanizmasını kullanmakta ve doğal bir sistem ile ortamı soğutmaktadırlar. Yukarıda belirttiğimiz gibi klimanın bayat hava üretmesinin ve kapı ve pencere gibi açıklıkların kapatılmasını gerektirmesinin karşısında evaporatif sulu soğutucuların ortama sürekli temiz hava vermesi ve kapı ve pencere gibi açıklıkların kapatılmasını gerektirmemesi büyük bir avantaj sağlamaktadır.

 

Sonuç olarak evaporatif sulu soğutucular evde doğal bir konfor sağlarken, endüstri alanlarında ise verimliliği artırmaktadırlar.

Geleneksel ve doğal bir sistem olarak evaporatif sulu klima soğutma

 

Evaporatif soğutma fiziğin kanunlarına göre ortaya çıkan bir soğutma biçimidir. Özellikle suyun bulunduğu sıcak alanlarla suyun buharlaşması ile bir serinlik ortaya çıkar, işte bu evaporatif soğutmadır. Yani buharlaşan suyun bulunduğu ortamdan sıcaklığı alıp götürmesidir. Kırsal alanlarda primitif yaşam tarzını sürdürenler yazla beraber ıslattıkları bezleri ve kilimleri pencerelere asarlar. Böylece oturulan oda serinlemekte ve konfor kazanmaktadır. Modern evaporatif sulu soğutucular ise bu mekanizmayı bir kasa içinde ilaveten bir pompa ve fan aracılığıyla yapmaktadırlar.

 

Suya yakın yaşamanın asırlar boyunca insanlar için yaşamsal önemi olmuştur. İnsanoğlu neredeyse tüm yaşam alanlarını ve uygarlıkları su kenarlarında kurmuşlardır. Özellikle sıcak ve kuru bölgelerde su kenarında yaşam alanlarını oluşturmanın bir başka önemi bu su kaynaklarının yakın bölge içindeki iklimi etkilemesi ve hava sıcaklıklarını düşürmesidir. Bunun başlıca nedeni suyun buharlaşmasıdır. Su fiziksel olarak buharlaştığında daha önce de belirttiğimiz gibi ısıyı içine hapsederek ortamdaki sıcaklığı düşürmektedir. Ayrıca suyun nemi eğer kuru bir iklimde yaşanıyorsa havayı normalleştirdiği için daha yaşanabilir bir ortam da oluşturmaktadır. Su kenarında yaşamanın bir başka önemli unsuru da rüzgarların su tarafından karaya doğru estiğinde meltem oluşturması ve meltem rüzgarının serinletici özellikte olmasıdır.

 

Evaporatif sulu soğutucu nasıl çalışıyor?

 

Cihazlar temel olarak su tankı, pompa, ped ve fandan ve bunları içine alan bir kasadan oluşmaktadır. Fan tarafından dışarıdan içeri çekilen sıcak hava sirkülasyon ile soğutma pedinin üzerine doğru üflenir. Bu esnada soğutma pedi tanktaki su ile devamlı beslenerek ıslak halde bulunmaktadır. Bu çerçevede gelen sıcak hava soğutma pedindeki suyu buharlaştırmakta ve doğal bir şekilde soğutmanın gerçekleşmesi sonucunu doğurmaktadır. Bu çerçevede soğuyan hava soğutulacak mekana verilmektedir ve devridaim makina çalıştığı sürece devam etmektedir.

 

Kullanım alanları

 

Evaporatif sulu soğutucuların birçok kullanım alanı bulunmaktadır.

Ev ve meskenler

Hastaneler

Kantinler ve yeraltı otoparkları

Oteller

Fabrikalar

Depolar

Seralar

Hayvan Çiftlikleri

Camiler

Üretim tesisleri ve montaj hatları

 

Evaporatif sulu soğutucuların geleneksel diğer klimalara karşı üstün yanları

 

Soğutma sistemleri çok ciddi enerji tüketimi yaptıkları için maliyetlerinin dikkate alınması tüm işletmeler için çok önemlidir. Evaporatif sulu soğutucular minimum enerji yakan düşük voltajlı motorlar kullanmaktadırlar. Bunun sebebi cihazın ihtiyaç duyduğu enerjinin fan döndürülmesinden ibaret olmasıdır. Bunun dışında su tankında kullanılan su bir diğer harcama unsurudur ki bu da maliyet olarak düşük bir kalemdir. Sonuç olarak evaporatif sulu soğutucular diğer klimalara göre çok önemli bir maliyet tasarrufu sunmaktadırlar ve işletme maliyetlerini düşürüp karlılığı artırmaktadırlar.

 

Bir diğer önemli unsur evaporatif sulu soğutucuların diğer klimalar gibi soğutma sürecinde hiçbir kimyasal kullanmamasıdır. Karbon bildiğimiz gibi en zararlı çevresel emisyonlardan birisidir ve en büyük çevresel problemlere neden olmaktadır.

 

Kuru havayı nemlendirmesi

 

Düşük nem aynı yüksek nem gibi konforu ortadan kaldıran rahatsız edici bir durumdur. Evaporatif sulu soğutucular ortama verdikleri nem ile hem etkin bir soğutma yaparken aynı zamanda hava nem miktarını da artırdıkları için daha yaşanabilir ve konforlu bir mekan yaratmaktadırlar. Nemin yüksek olduğu yerlerde ise o bölgeye uygun kullanılan cihazlarda tersine nem miktarını azaltan fonksiyon mevcuttur ve fazla nem ortamdan alınmaktadır.

 

Düşük bakım gereksinimi

 

Evaporatif sulu soğutucular düşük bakım maliyetlerini gerektirmektedirler. Ana kasa malzemeleri dayanıklı malzemelerden yapıldığından herhangi bir aşınmaya ve kırılmaya karşı korunaklıdırlar. Bunun dışında pompa, tank ve fan da uzun yıllar kullanabilecek dayanıklı unsurlardır. Evaporatif sulu soğutucular düzenli bir bakım çabası ve yaz öncesi ve sonrası genel bakımlar ile uzun yıllar boyunca sorun çıkarmadan kullanılabilmektedirler. Bu da aslında evaporatif sulu soğutucuların ev ve endüstri kullanımlarında son derece popüler olmasının nedenlerinden birisidir

Evaporatif sulu klima soğutucu fiyatları ? 

Mobil sulu klimalarımız 4 çeşittir ; s35, s50, s80 ve s200 

Endüstriyel sulu klimalarımız ; s200 ve s300 

Üzerlerine tıklayarak bu modellerimiz hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Fiyatlarımız hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz lütfen bizlere ulaşınız.

Gaziantep il merkezi, ilçeleri ve çevre illerinde Evaporatif sulu klima soğutucu hizmeti verdiğimiz yerler 

Antep ilçeleri ;

İslahiye, Nurdağı, Araban , Yavuzeli, Şehitkamil, Nizip, Şahinbey, Oğuzeli, Karkamış

Güneydoğu Anadolu ;

Gaziantep haricinde Adıyaman, Şanlıurfa , Diyarbakır, Mardin, Batman (Batman bayimiz için bize ulaşınız), Siirt, Şırnak

Doğu Anadolu ;

Malatya (Malatya bayimiz için bize ulaşınız), Erzincan, Tunceli, Elazığ, Erzurum, Bingöl, Muş, Bitlis, Hakkari, Van, Ağrı,Iğdır, Kars Ardahan

Türkiye’nin tüm bölgelerine ve illerine endüstriyel ve mobil satışlarımız vardır. Daha fazla bilgi ve ya bayimiz  (bazı şehirler hariç, şu anki bayi olan illerimiz harici) olmak istiyorsanız lütfen bize ulaşınız.

Fabrika Telefon
+90 258 264 71 03 – +90 258 264 33 34
Ege Bölge Müdürü
Kamil Çalışkan +90 541 391 38 44 – [email protected]
Mustafa Akyol +90 546 799 79 98 – [email protected]
Marmara Bölge Müdürü
Murat Turan +90 543 814 81 45 – [email protected]
Kemal Yurtlu +90 546 799 79 96 – [email protected]
Akdeniz Bölge Müdürü
Mustafa Akyol +90 546 799 79 98 – [email protected]
Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölge Müdürü
Mehmet Demir +90 542 814 81 40 – [email protected]
İç Anadolu Bölge Müdürü
Kamil Çalışkan +90 541 391 38 44 – [email protected]
Karadeniz Bölge Müdürü
Süleyman Akçin +90 533 599 66 82 – [email protected]
İhracat
Yakup Akçin +61 478 045 689  – [email protected]
Süleyman Akçin +90 533 599 66 82 – [email protected]
Fabrika Adresi
Sevindik Mah. 2291 Sk. No:15/6 Denizli / TÜRKİYE